Hlavní obsah

V Mogadišu po zahájení dodávek potravin propukly tvrdé boje

Těžké boje propukly ve čtvrtek v somálském hlavním městě Mogadišu den poté, co Světový potravinový program OSN zahájil dodávky pomoci kvůli hladomoru. Boje si vyžádaly čtyři mrtvé.

V Mogadišu po zahájení dodávek potravin propukly tvrdé boje

Boje zahájila vládní vojska podporovaný jednotkami Africké unie, která napadla islámské radikály z hnutí aš-Šabáb, kteří ovládají část města. Bojuje se na severu města, což by nemělo ohrozit rozdělování pomoci. Snahou je vytlačit je z oblasti ještě než začne ramadán, během něhož bojovníci podnikají sebevražedné atentáty.

Do Mogadiša v posledních dnech dorazilo asi sto tisíc lidí, kteří hledají pomoc z hladomoru. Utíkají i z oblastí ovládaných radikály, čeho se vzbouřenci bojí, neboť by přišli o daně a brance.

Rozepře rebelů

Aš-Šabáb oficiálně odmítá dodávky od OSN , ale někteří jeho představitelé po ní volají. Někteří říkají ´Přineste pomoc´. Jiní říkají ´Neopovažujte se´.

Někteří se staví proti pomoci západu, protože bojují proti ideologii západu," tvrdí mluvčí mezinárodní mírové mise v Somálsku (AMISOM) Paddy Ankunda. Uspěl ale Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), který rozdal téměř 400 tun potravin v oblastech kontrolovaných aš- Šabábem na jihu Somálska.

Příběhy uprchlíků

V improvizovaném uprchlickém táboře nedaleko letiště v metropoli Mogadišu na humanitární pomoc čeká asi 2000 hladových žen a dětí. Fatima Mohammedová sem s pěti dětmi putovala přes noc, aby se vyhnula hlídkám islámských radikálů. Ozbrojenci kvůli obavám z vlastního oslabení v minulosti uvalili embargo na zahraniční humanitární pomoc. Uprchlíkům říkají, že "je lepší zemřít hlady, než přijímat západ," tvrdí Somálka.

Jiná uprchlice líčí zážitky z uprchlického tábora zřízeného aš-Šabábem, kde po útěku z oblasti Bay nakrátko našla útočiště. "Jednotky nás nutily se vrátit domů, odkud jsme odešli kvůli hladu, nebo zůstat v prázdném oploceném táboře bez jídla a vody," řekla.

Jedním z několika málo mužů v táboře je dvaapadesátiletý Hassan Ibrahim. Z regionu Bakool sem přišel mezi prvními. Několik dní poté prý islamisté v Bakoolu zatkly stovky mužů, zbili je a donutili zůstat.

Zastrašování přiznali i někdejší bojovníci Šabábu. Rebelové prý několik měsíců hrozili, že pokud muži utečou do táborů, pobijí ženy a děti. Ve městě Kismayo byla ale prý vlna uprchlíků taková, že ji tamní jednotky vzbouřenců zastavit nedokázaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků