Hlavní obsah
 

V KLDR popravili ministra obrany, usnul při přehlídce, tvrdí Soul

Severní Korea po obvinění z vlastizrady údajně popravila svého ministra obrany Hjon Jong-čola. Jihokorejské poslance o tom informovala jihokorejská tajná služba, uvedla ve středu agentura Reuters. Čína o popravě nic neví.

 
V KLDR popravili ministra obrany, usnul při přehlídce, tvrdí Soul

Pokud se likvidace Hjona potvrdí, bude jeho smrt součástí rozsáhlé čistky, kterou se severokorejský vůdce Kim Čong-un snaží upevnit svou moc. Vládu nad komunistickou zemí převzal v roce 2011 po smrti svého otce Kim Čong-ila.

Hjona, který ministerstvo obrany vedl od loňského roku, zabila podle jihokorejské rozvědky popravčí četa veřejně před několika stovkami lidí palbou z protiletadlové zbraně.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Provinění? Prý usnul při přehlídce

Ministr, který ještě v dubnu vystoupil s projevem na bezpečnostní konferenci v Moskvě, údajně ztratil u Kima vážnost poté, co usnul během vojenské přehlídky.

Hjon Jong-čol na dubnové bezpečnostní konferenci v Moskvě

Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Peking, který patří k nejbližším spojencům KLDR, ale popravu nepotvrdil. „Viděla jsem zprávy médií, ale my o tom nemáme žádné informace,” uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí pro jihokorejskou agenturu Jonhap.

V dubnu jihokorejská rozvědka uvedla, že severokorejský diktátor letos nechal údajně popravit 15 činitelů, z nichž někteří kritizovali jeho politiku.

Koncem roku 2013 nechal Kim Čong-un popravit svého strýce Čang Song-tcheka, který byl považován za hlavní postavu v pozadí vlády. Čang pomohl severokorejskému vůdci upevnit jeho moc poté, co v prosinci 2011 zemřel Kim Čong-il. [celá zpráva]

Tetu údajně otrávil, když si stěžovala, že jejího muže popravil. Oficiálně zemřela na infarkt. [celá zpráva]

K pravidelným čistkám ve vládních a nejvyšších vojenských kruzích se pravidelně uchyloval i Kimův otec Kim Čong-il a také děd a zakladatel totalitního státu Kim Ir-sen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků