Hlavní obsah
Jedna z 87 sloních mršin nalezených během posledních měsíců v oblasti Botswany Mababe Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

V Botswaně zrušili zákaz lovu slonů, maso může jít do konzerv

Botswana zrušila zákaz lovu slonů, který platil od roku 2014, uvedla ve středu CNN. Důvodem byl narůstající počet střetů lidí s těmito chobotnatci. Místní obyvatelé si stěžovali, že jim sloni ničí úrodu. V Botswaně žije třetina ze všech slonů v Africe, celkem asi 130 tisíc zvířat. Zákaz lovu byl vyhlášen kvůli problémům s pytláky.

Jedna z 87 sloních mršin nalezených během posledních měsíců v oblasti Botswany Mababe Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters
V Botswaně zrušili zákaz lovu slonů, maso může jít do konzerv

Problémem je, že se slonům zmenšuje jejich biotop a stále častěji tak přicházejí do styku s lidmi. Pustoší jejich pole, zabíjejí dobytek, ničí zavlažovací a vodovodní systémy a občas zraní nebo zabijí lidi.

Ministerstvo životního prostředí oznámilo loni v létě, že se rozhodlo zákaz přezkoumat. Při rozhodování vzalo v potaz pohled místních postižených obyvatel, nezávislé organizace, ochránce přírody i turisty, kteří se jezdili na slony dívat. Nakonec se rozhodlo zákaz zrušit, k čemuž přispěli i ministři, kteří doporučili, aby se mohlo sloní maso dávat do konzerv pro zvířata.

Ochranáři přitom varovali, že nebudou-li sloni chráněni, může jim hrozit vyhubení. V Africe žilo před příchodem bílých kolonizátorů asi 20 milionů slonů. V roce 1979 jich už bylo jen 1,3 milionu.

Při panafrickém sčítání slonů v roce 2016 se ukázalo, že jen mezi lety 2007 a 2014 se počet zvířat na kontinentu snížil o 144 000, což je třetina celkového počtu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků