Hlavní obsah
Bombardér B-52 přelétává 19. března nad Jižní Koreou. Foto: Yonhap, Reuters

USA poslaly nad Jižní Koreu bombardéry B-52, podle Soulu nesou jaderné střely

V úterý už podruhé přeletěl americký strategický bombardér B-52 nad územím Jižní Koreje. Cílem této akce bylo ukázat odhodlání USA stát za svým spojencem a odstrašit Severní Koreu, která v poslední době zvyšuje napětí na poloostrově a pohrozila jaderným útokem i Spojeným státům.

Bombardér B-52 přelétává 19. března nad Jižní Koreou. Foto: Yonhap, Reuters
USA poslaly nad Jižní Koreu bombardéry B-52, podle Soulu nesou jaderné střely

První přelet Boeingu B-52 startujícího ze základny Guam se konal 8. března. Bombardéry nesly střely s plochou dráhou letu s doletem 3000 km. Mluvčí jihokorejského Ministerstva obrany Kim Min-seok ale podle agentury Bloomberg uvedl, že jeho země „je přesvědčena, že nesly jaderné hlavice“.

Oba stroje B-52H Stratofortress na letišti Mošnov

Foto: Pavel Karban, Právo

V úterý se uskutečnil další let, který je součástí vojenského cvičení Foal Eagle Spojených států a Korejské republiky.

Mluvčí Pentagonu George Little podle BBC řekl: „Snažíme se připoutat pozornost ke skutečnosti, že máme rozsáhlé odstrašovací kapacity. Jsme přesvědčeni, že je důležité je ukázat vzhledem k současným projevům Severní Koreje.“

„Když Severní Korea vyhrožuje, že zaútočí na Jižní Koreu jadernými zbraněmi, cvičení za účasti B-52 má smysl. Ukazuje, odhodlání USA poskytnout Korejskému poloostrovu jaderný deštník,“ řekl mluvčí jihokorejského Ministerstva obrany Kim Min-seok.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: KLDR vydala video zobrazující zkázu Bílého domu a Kapitolu

Video: Reuters

Zda střely nesly jaderné hlavice, jasné není, ale bombardéry B-52 tuto možnost mají a USA už v minulosti běžně nechávaly létat B-52 s jadernými zbraněmi na palubě. Během studené války byly ve vzduchu nonstop.

Bez nákladu váží B-52 přes 83 tun

Foto: Pavel Karban, Právo

USA už minulý týden uvedly, že posílí svou protiraketovou obranu kvůli rostoucím hrozbám ze Severní Koreje. [celá zpráva]

Eskalace napětí na poloostrově

Krize na Korejském poloostrově se vyhrotila poté, co KLDR provedla 12. února třetí jaderný pokus. Když to mezinárodní společenství odsoudilo, Rada bezpečnosti OSN sáhla k přitvrzení sankcí a USA spolu s Jižní Koreou zahájily pravidelné vojenské cvičení. Pchjongjang pak vypověděl několik smluv o neútočení včetně Dohody o příměří z roku 1953, která ukončila boje v Korejské válce.

B-52H Stratofortress v Ostravě

Foto: Pavel Karban, Právo

KLDR také přerušila horkou telefonní linku mezi oběma zeměmi. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Mladí Severokorejci se hlásí do služby

Video: Reuters

Pohrozila i preventivním jaderným útokem na americké velitelství.[celá zpráva]

Bombardéry v severokorejském videu 

Bombardéry B-52 se objevují i v severokorejském propagačním videu o zničení Kapitolu ve Washingtonu. První část nahrávky obsahuje záběry na americké stíhačky, bombardéry typu B-52 a také letadlové lodě. Podle agentury AFP tak ukazuje Spojené státy jako zastrašující jadernou velmoc, která má v úmyslu podrobit si Pchjongjang.

"Vteřinu za vteřinou doutná zápalná šňůra jaderné války," varuje na pozadí ženský hlas. Následuje přehlídka severokorejských vojáků a zbraní včetně dělostřelectva a mohutných raket. Poté se v hledáčku odstřelovače objeví Bílý dům a explodující kupole Kapitolu. "Dostřel našich strategických raket nezná hranic," konstatuje hlas komentátorky.

Strategické bombardéry B-52 odstrašovaly už SSSR 

Strategické bombardéry B-52 byly ve studené válce jednou z klíčových součástí odstrašujících sil, i když jejich reálné využití v případné válce mezi supervelmocemi bylo vzhledem k rozvoji nadzvukových stíhaček, protiletadlových raket a balistických střel sporné.

Už jejich vrtuloví předchůdci Boeingy B-29 Superfortress utržily za Korejské války značné ztráty od čínských MiGů-15 a piloti se museli uchýlit k operacím v noci.

B-52 jsou nechvalně známé především z konfliktu ve Vietnamu, kde se podílely na kobercovém bombardování severovietnamských měst i džungle, kde se skrývali partyzáni.

Pilotní kabina B-52

Foto: Pavel Karban, Právo

Uplatnění ale našly i v Afghánistánu, protože mají velkou nosnost a mohou shodit na cíl víc bomb než jiné stroje. V asymetrických konfliktech zase vzhledem k jejich vysokému dostupu nehrozí, že by byly sestřeleny. Dají se využít jako nosiče raket a střel s plochou dráhou letu.

Jaderný program KLDR


 • 9. 9. 2016 - KLDR provedla pátý jaderný test. Odpálila dosud nejsilnější nálož o síle cca deset kilotun.
 • 7. 2. 2016 - Severní Korea vypustila umělou družici
 • 6. 1. 2016 - KLDR provedla čtvrtý jaderný test, tvrdí, že šlo o malou vodíkovou bombu
 • září 2015 - Obnovený jaderný reaktor v Jongbjonu v plném provozu.
 • 20. 5. 2015 - KLDR oznámila, že zmenšila jaderné nálože, takže je může umístit do hlavic balistických raket
 • 12. 2. 2013 - KLDR provedla třetí jaderný test. Nálož měla sílo šest až sedm kilotun.
 •  24. 1. 2013 - KLDR pohrozila, že uskuteční třetí jaderný test.
 •  21. 1. 2013 - Rada bezpečnosti OSN rozšířila sankce proti KLDR.
 •  12. 12. 2012 - KLDR sama vypustila jako desátá země umělou družici. Vynesla ji raketa Unha-3, která může sloužit i jako balistická raketa.
 •  13. 4. 2012 - Severní Korea se pokusila vypustit družici, raketa však několik minut po startu explodovala.
 •  21. 11. 2010 - Severokorejští činitelé řekli americkému jadernému expertovi Siegfriedu Heckerovi, že v Jongbjonu instalovali 2000 centrifug na obohacování uranu.
 • 12. 6.  2009 - Rada bezpečnosti OSN zpřísnila sankce proti KLDR.
 • 25. 5. 2009 - KLDR provedla druhý podzemní jaderný test.
 • 13. 4. 2009 - RB OSN jednomyslně odsoudila vypuštění rakety z počátku měsíce a rozšířila vůči KLDR sankce. Den poté Pchjongjang opustil šestistranná jednání o svém jaderném programu a vyhnal inspektory MAAE.
 • 5. 4. 2009 - KLDR se pokusila vypustit satelit. Start rakety byl považován za test balistické střely.
 • Leden 2009 - KLDR oznámila, že si zachová své jaderné zbraně tak dlouho, dokud Spojené státy budou vlastním jaderným arzenálem podporovat Jižní Koreu.
 • 11. 10. 2008 - USA vyřadily Severní Koreu ze seznamu zemí podporujících terorismus.
 • 27. 6.  2008 - KLDR zničila chladící věž jongbjonského reaktoru.
 • 14. 7. 2007 - KLDR uzavřela hlavní jaderný komplex v Jongbjonu. Inspektoři MAAE to potvrdili o dva dny později.
 • 13. 2.  2007 - Další kolo šestistranných rozhovorů skončilo dohodou: KLDR souhlasila s uzavřením komplexu v Jongbjonu a vstupem inspektorů výměnou za hospodářskou a potravinovou pomoc.
 • 9. 10. 2006 - KLDR provedla první test malé jaderné nálože. Japonsko a USA pochybovaly o jeho úspěšnosti. RB OSN schválila sankce vůči KLDR.
 • 5. 7. 2006 - Severní Korea provedla zkoušku několika raket včetně balistické střely Tepodong-2.
 • 10. 2. 2005 - Pchjongjang oficiálně oznámil, že má jaderné zbraně, a to na sebeobranu proti snaze USA izolovat KLDR.
 • 10. 1. 2003 - Severní Korea odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).
 • 21. 12. 2002 - KLDR odpečetila jaderný komplex Jongbjon a odpojila kamery Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Do konce roku vyhostila inspektory OSN.
 • 17. 10. 2002 - USA oznámily, že KLDR byla pod tlakem důkazů nucena přiznat, že pokračovala řadu let v tajném programu vývoje jaderných zbraní nehledě na dohodu z roku 1994.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků