Hlavní obsah

Turisté jeli natáčet magma tekoucí do moře, loď zasáhl letící kus lávy

Nešťastně skončil výlet skupiny turistů, kteří vypluli pozorovat havajskou sopku Kilauea. Vyvržený úlomek rozpálené horniny loď zasáhl a způsobil zranění třiadvaceti lidí. Jedná se o nejzávažnější újmu, kterou vulkán od svého posledního probuzení lidem způsobil.

Turisté jeli natáčet magma tekoucí do moře, loď zasáhl letící kus lávy

Jeden z pasažérů Will Bryan okamžik, kdy láva zasáhla střechu lodi a následně i místa pro cestující, natočil a záběry následně zveřejnila agentura Reuters.

Na videu je vidět, jak rozpálená vyvěrající láva na sklonku dne kontrastuje s potemnělým nebem a hladinou moře. Lidé na lodi tuto scenerii natáčeli.

Foto: Mapy.cz

Ve chvíli, kdy úlomek lávy o velikosti fotbalového míče zasáhl loď, na palubě propukla panika.

Takzvaný vulkanoklast, jak se lávovému úlomku říká, vyletěl v blízkosti lodě z vody, kam žhavá láva ze sopky vtéká. Dopadl na střechu plavidla, kterou prorazil až k místům na sezení.

Čtyři lidé skončili v nemocnici

Podle informací agentury DPA utrpělo zranění celkem třiadvacet lidí. Čtyři skončili v nemocnici, jedna žena má zlomenou nohu.

Díra v člunu, který zasáhl kus lávy.

Foto: uncredited, ČTK/AP

Sopka na největším havajském ostrově se probudila začátkem května a experti se domnívají, že její aktivita může vydržet i několik měsíců. Dosud zničila přes 120 domů.

Vulkán vysoký 1200 metrů je jedním z nejaktivnějších sopek na světě. Aktivitu vykazuje prakticky nepřetržitě od roku 1983, v devadesátých letech minulého století láva z této sopky zničila na 200 domů. V roce 1955 činnost vulkánu komplikovala obyvatelům ostrova život téměř tři měsíce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků