Hlavní obsah
Při útoku v tuniské Súse zemřelo 39 lidí, většinou turistů Foto: Hassene Dridi, ČTK/AP

Tunisko zavře osmdesát propagandistických mešit, k atentátu se přihlásil Islámský stát

Tunisko po pátečním atentátu zavře osmdesát mešit, které jsou v podezření, že v nich dochází k podněcování k násilnostem. Uvedl to tuniský premiér Habíb as-Síd. Podle něj tyto mešity šíří zášť a budou uzavřeny do týdne. V pátek ozbrojený mladý Tunisan zabil ve městě Súsa 39 lidí, většinou turistů. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Při útoku v tuniské Súse zemřelo 39 lidí, většinou turistů Foto: Hassene Dridi, ČTK/AP
Tunisko zavře osmdesát propagandistických mešit, k atentátu se přihlásil Islámský stát

„Některé mešity pokračují v šíření propagandy a záště, aby podněcovaly terorismus,“ prohlásil premiér Habíb as-Síd. Uzavření mešit dostalo na starosti ministerstvo vnitra.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Předseda tuniské vlády také slíbil, že jeho země zasáhne proti skupinám, které „nejednají v souladu s ústavou“. Dodal, že většina obětí páteční střelby v turistickém resortu ve městě Súsa (Sousse) byli Britové. Zemřelo 39 lidí. Útočil tuniský student, policie ho zabila.

Organizace SITE, která mapuje islamistický radikalismus, oznámila, že k atentátu se na Twitteru přihlásil Islámský stát (IS). Ten také zveřejnil jméno útočníka, byl jím Abú Jahjá al-Qajrawání. Na sociálních sítích navázaných na IS se objevily i jeho fotky, uvedla BBC.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z útoku tuniského atentátníka

Video: Nihal Zidí, Reuters

Atentátník vypadal podle svědků jako turista a kalašnikov, kterým střílel, ukryl do slunečníku. Turisty vraždil na pláži a pak prošel kolem bazénu do hotelu Riu Imperial Marhaba, kde ve střelbě pokračoval. [celá zpráva]

IS také oznámil, že stál za pátečním sebevražedným atentátem v šíitské mešitě v Kuvajtu. O život přišlo nejméně 27 lidí. [celá zpráva]

Před pár dny IS vyzval své stoupence, aby u příležitosti muslimského postního měsíce ramadánu vystupňovali své útoky.

Atentát muže s vazbami na islamistické radikály zasáhl v pátek také Francii. Na jihovýchodě země zranil dva lidi. Podle vyšetřovatelů kromě toho uřízl hlavu svému zaměstnavateli a pověsil ji spolu s vlajkou IS  na plot u továrny u Lyonu. Policie podezřelého dopadla. [celá zpráva]

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Přestože se všechny tři útoky staly zhruba ve stejnou dobu, americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že neexistují důkazy o tom, že by tyto atentáty byly navzájem koordinované.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků