Hlavní obsah
Migranti na lodi Lékařů bez hranic u Sicílie Foto: Antonio Parrinello, Reuters

Tři organizace zachraňující ve Středomoří migranty přerušily operace

Lodní posádky trojice nevládních mezinárodních organizací, které ve Středomoří zachraňují migranty z Afriky, čelí stále většímu ohrožení ze strany libyjských pobřežních hlídek. Z toho důvodu se rozhodly přerušit záchranné operace. K Lékařům bez hranic, kteří přerušení akcí oznámili už v sobotu, se v neděli přidaly také Save the Children a Sea Eye. Všechny si stěžují také na obstrukce od italských úřadů.

Migranti na lodi Lékařů bez hranic u Sicílie Foto: Antonio Parrinello, Reuters
Tři organizace zachraňující ve Středomoří migranty přerušily operace

Organizace Save the Children oznámila, že její loď Vos Hestia nevypluje z přístavu na Maltě, dokud nedostane od libyjských úřadů ujištění o bezpečnosti. Podle ní se libyjské úřady snaží rozšířit působnost svých pobřežních hlídek z 12 námořních mil na 70 (z 22 na 130 kilometrů) od pevniny.

Šéf italské pobočky Lékařů bez hranic Loris de Filippi v sobotu také hovořil o "ohrožujícím chování" ze strany libyjské pobřežní stráže. "Nemůžeme posílat naše kolegy do nebezpečí," upozornil.

V posledních čtyřech letech do Itálie dorazilo téměř 600 000 migrantů, většinou z Libye. Tam se až poslední dobou s pomocí peněz Evropské unie formují pobřežní hlídky, které se snaží bránit tomu, aby se přistěhovalci vydávali s pomocí převaděčů na nafukovacích člunech na moře. Při překonávání Středozemního moře už v oblasti zahynulo více než 13 000 lidí.

V Itálii politické téma

Příliv migrantů se stal velkým politickým tématem v Itálii, kterou čekají začátkem příštího roku parlamentní volby. Současná vláda se snaží proti příchodu nových migrantů vystupovat stále razantněji. Vydala i kodex pro činnost nevládních humanitárních organizací při zachraňování migrantů. Lékaři bez hranic jej ale odmítli. Uvedli, že kodex nepřijmou s ohledem na humanitární zásady "nezávislosti a neutrality".

Italský ministr vnitra Angelino Alfano v rozhovoru v nedělním vydání listu La Stampa označil rostoucí úlohu Libye při kontrole jejích vod za pozitivní s tím, že se omezil "obchod s lidmi". Rozhodnutí MSF zastavit záchranné operace je podle něj součástí pozitivního vývoje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků