Článek
Šéf thajské opoziční Demokratické strany Vedžadžíva je podle žalobců odpovědný za represe proti demonstrantům před třemi lety, při nichž bylo 90 lidí zabito a 1900 zraněno. Měl vydat rozkaz střílet do lidí. Z podílu na potlačení nepokojů v roce 2010 a nařízení střelby je rovněž vyšetřován vůdce opozice Sutchep Tchaugsuban. Na rozdíl od bývalého premiéra se dnes ale k soudu nedostavil.
Vedžadžíva byl obviněn v době mohutných opozičních protestů proti vládě premiérky Jinglak Šinavatrové.Ta už slíbila předčasné volby na začátek února, ale do té doby odmítla odstoupit a ustavit přechodnou vládu. [celá zpráva]
Znovu obléhají úřady
Protivládní demonstranti proto ve čtvrtek v thajském hlavním městě obnovili svou taktiku obléhání vládních úřadů. Přerušili dodávku elektřiny do sídla premiérky Jinglak Šinavatrové a vyzvali policii, aby tyto komplexy opustila, informovala agentura AP. Když to nedělala, pomocí žebříků přelezli ploty a vnikli do areálu vládních úřadů.
BEZ KOMENTÁŘE: Thajští demonstranti přelezli plot u sídla vlády v BangkokuVideo: Reuters
Důvodem protestů byl plán vlády změnit zákony, což by umožnilo, aby se do země vrátil její bratr Tchaksin Šinavatra, populistický velkopodnikatel, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006 a čelí obvinění z korupce. Opozice tvrdí, že sestru bez politických zkušeností řídí z exilu v Dubaji právě její bratr. [celá zpráva]
Velitelství thajské armády a státní policie dnes odmítlo návrh Tchaugsubana na schůzku. Politik se na setkání chtěl pokusit získat podporu thajských ozbrojených sil v nynějším dramatickém sporu s vládou. Mluvčí pozemních sil prohlásil, že armáda musí v konfliktu zachovat neutralitu.