Hlavní obsah

Šéf thajských pozemních sil armády Prajuth Čan-oča v televizním projevu oznámil, že armáda provedla státní převrat. Chce obnovit pořádek a prosadit politické reformy. Thajská armáda už v úterý vyhlásila v zemi stanné právo, tehdy ale popírala, že se pokusí o převrat.

Thajská armáda provedla státní převrat

"S cílem vrátit situaci v zemi k normálu ozbrojené složky převzaly 22. května v 16:30 místního času (11:30 SELČ) moc v zemi," prohlásil armádní velitel.

Thajská armáda po převratu sdělila, že všechny televize i rozhlas musejí zastavit vysílání běžných programů a vysílat pouze armádní materiály. Byla také pozastavena platnost ústavy a armáda vyzvala demonstranty z obou znesvářených táborů, aby vyklidili ulice. Lidé se venku smí sdružovat v maximálně pětičlenných skupinkách.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Převrat zdůvodnil Prajuth v doprovodu velitelů letectva a námořnictva tím, že bylo nutné převzít moc, aby se zabránilo dalšímu násilí, smrtím a škodám na majetku po měsících politického neklidu.

Dodal, že armáda tak učinila poté, co selhaly rozhovory o usmíření mezi oběma politickými složkami v zemi, které probíhaly v armádním klubu.

Thajští vojáci v Bangkoku

Foto: Chaiwat Subprasom, Reuters

Země je od minulého desetiletí rozdělena na příznivce a odpůrce mocného rodinného klanu Šinavatrů, který se opírá o venkov. Odpůrci z měst nemají dostatečnou sílu ho porazit ve volbách.

Thajský voják kontroluje zátaras

Foto: Wason Wanichakorn, ČTK/AP

Krize propukla na konci loňského roku, kdy po demonstracích donutili premiérku Jinglak Šinavatrovou k demisi, nové volby, v nichž zvítězila, ale nebyly uznány.

Krize se prohloubila, když Ústavní soud rozhodl, že Šinavatrová zneužila pravomoc a musela odstoupit.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: V Thajsku vyhlásila armáda stanné právo

Video: Reuters

Protože pokračovaly demonstrace, armáda vyhlásila v úterý stanné právo s tím, že přebírá odpovědnost za národní bezpečnost. Tehdy ale ještě neodstavila prozatímní vládu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků