Hlavní obsah
 

Tchaj-wan ohrožuje supertajfun

Silný tajfun Soudelor, který byl ve středu zaznamenán jako dosud nejsilnější letošní bouře na planetě, sice oslabil, ale pořád představuje velké nebezpečí pro Tchaj-wan. Podobně silný tajfun Morakot zabil před šesti lety na ostrově přes šest set lidí.

 
Tchaj-wan ohrožuje supertajfun

Tajfun Soudelor odpovídal svou silou hurikánu nejsilnější páté kategorie. Provázely ho větry o rychlosti až 290 km/h. V současně době zeslábl na třetí stupeň s větry o rychlosti 190 km/h, může však opět zesílit na kategorii 4.

Tajfun Soudelor nad západním Pacifikem na snímku družice NASA ze 4. srpna

Foto: NASA, Reuters

Předpokládaný pohyb tajfunu Soudelor

Foto: Marek Kulhavý, Novinky

Ostrov má zasáhnout na přelomu pátku a soboty. „Tchaj-wan pocítí ohromné dopady bouře,“ řekl listu USA Today meteorolog Dan Kottlowski. „Nemusí sice trvat tak dlouho jako Morakot, ale pořád hovoříme o 12,5 až 25 centimetrech deště a třiceti centimetrech v horách. Tam by mohlo dojít k sesuvům podmáčené půdy, jestliže na to nebudou připraveni, mohlo by to vést ohromným ztrátám na životech,“ upozornil.

Tajfun se blíží k přístavu Ning-te v čínské provinii Fu-ťian.

Foto: China Stringer Network, Reuters

List Taiwan News uvedl, že lidé se na bouři připravují a dělají si zásoby, což vedlo k nárůstu cen zeleniny až o 45 procent, protože se čekají výpadky dodávek.

Číňané v lijáku, který přinesl tajfun

Foto: China Stringer Network, Reuters

V závěru soboty by měl tajfun zasáhnout pobřeží Číny v jihovýchodní provincii Fu-ťian a v sousední provincii Če-ťiang. To už by ale měl mít sílu hurikánu prvního stupně s větrem o rychlosti 120 km/h, protože ho oslabí přechod přes hory.

Bouře a hurikány

Tropická brázda nízkého tlaku je cyklón vzniklý obvykle v oblasti tropů a pohybující se proti směru hodinových ručiček s větry o rychlosti nepřesahující 60 km/hod.

Tropická bouře jsou větry proudící proti směru hodinových ručiček o rychlosti od 60 do 118 km/hod. Tropické bouře obvykle dostávají lidská jména.

Dosáhnou-li větry rychlosti větší než 118 km/hod, hovoříme o hurikánu (oblast amerického pobřeží) a tajfunu (pobřeží jihovýchodní Asie).

Zdroj: Atlantic Oceanographic and Meteorological Laboratory

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků