Hlavní obsah
Bojovníci hnutí Tálibán Foto: Stringer , Reuters

Tálibán v Pákistánu vyhlásil trvalý klid zbraní

V Pákistánském údolí Svát by od soboty měly utichnout veškeré boje. Ozbrojenci hnutí Tálibán souhlasili s návrhem pákistánské vlády na trvalé příměří. Oznámila to v sobotu agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele pákistánském vlády.

Bojovníci hnutí Tálibán Foto: Stringer , Reuters
Tálibán v Pákistánu vyhlásil trvalý klid zbraní

Hnutí Tálíbán se rozhodlo rozšířit desetidenní příměří poté, co pákistánská vláda tento týden schválila opětné zavedení striktní formy islámského práva šaría v údolí Svát a v okolních oblastech na severozápadě Pákistánu.

Cílem tohoto kroku je utlumit ozbrojené povstání pákistánské frakce fundamentalistického hnutí Tálibán, které v této oblasti vypuklo koncem roku 2007. V této oblasti ležící jen 130 kilometrů od Islámábádu bylo během povstání zabito nejméně 1 300 civilistů a před násilím odtud uprchlo 250 tisíc až 500 tisíc lidí.

Údolí Svát bylo donedávna jednou z hlavních pákistánských turistických destinací, dokud se tu nerozpoutaly boje mezi islámskými fundamentalisty a bezpečnostními silami motivované snahou o znovuzavedení práva šaría.

Stejně jako afghánský Tálibán se i pákistánská odnož této organizace staví proti vzdělávání dívek a před časem zakázala jakékoli školy pro dívky a ženy v celém údolí Svát, zakázala hudbu a brání mužům holit si vousy. Podle místních obyvatel ozbrojenci nyní prakticky kontrolují celé údolí.  

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků