Hlavní obsah
Následky atentátu před soudem v Afghánistánu Foto: Omar Sobhani, Reuters

Tálibán bude jednat s OSN o snížení počtu obětí

Afghánské radikální hnutí Tálibán bude jednat s představiteli OSN o tom, jak snížit počet civilních obětí konfliktu. Uvedl to zvláštní vyslanec generálního tajemníka OSN pro Afghánistán Ján Kubiš. O plánu informoval list New York Times.

Následky atentátu před soudem v Afghánistánu Foto: Omar Sobhani, Reuters
Tálibán bude jednat s OSN o snížení počtu obětí

V současné době se dohaduje, za jakých podmínek a kde by se jednání uskutečnila.
Kubiš přivítal ochotu vzbouřenců jednat na toto téma. Podle něj je otázka civilních obětí v konfliktu palčivá, protože letos do 6. června počet civilních obětí narostl o 24 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2012. Tři čtvrtiny obětí padají na vrub vzbouřenců a jen devět na provládní síly. Pětinu obětí tvoří děti. Podle Kubiše vzrostl především počet obětí a cílených útoků vzbouřenců a nastražených náloží, a to o 41 procent. Naopak o třetinu klesl počet obětí náletů NATO.

Aktuální jarní ofenzíva Tálibánu vedla k prudkému nárůstu civilních obětí. Kubiš uvedl, že Tálibán ochotu jednat o obětech potvrdil jak ve veřejných vyjádřeních, tak prostřednictvím soukromých informačních kanálů.

Afghánští vojáci na místě atentátu v Kábulu

Foto: Omar Sobhani, Reuters

I když jde jen o otázku obětí, je ochota Tálibánu jednat s OSN velkým průlomem. Žádná jiná jednání OSN nebo mezinárodního společenství s Tálibánem neprobíhají.

Krvavý atentát v Kábulu

Trendu vysokých počtů obětí násilí v Afghánistánu odpovídá i úterní atentát před nejvyšším soudem v Kábulu, který si podle afghánské policie vyžádal nejméně 17 mrtvých, dalších 39 osob bylo zraněno.

Sebevražedný atentátník přijel před soud s autem plným výbušnin. Odpálil je ve chvíli, kdy budovu opouštěli zaměstnanci, informovala BBC.

Afghánci odnášejí muže zraněného při atentátu před kábulským nejvyšším soudem.

Foto: Omar Sobhani, Reuters

Je to nejkrvavější útok v Kábulu od konce roku 2011.

Atentát přišel den po útoku sebevražedného komanda Tálibánu na kábulské letiště.  [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků