Hlavní obsah

Tajfun způsobil na Filipínách rozsáhlé záplavy, lidé čekají na střechách

Nejméně 16 mrtvých si už vyžádal tajfun Koppu, který od neděle sužuje sever Filipín. Lijáky, které jej provázely, způsobily rozsáhlé záplavy a v řadě vesnic čekají lidé na záchranu na střechách domů. Na pomoc byla nasazena armáda.

Tajfun způsobil na Filipínách rozsáhlé záplavy, lidé čekají na střechách

Původně se uváděly čtyři oběti s tím, že se místní agentury obávají nárůstu počtů mrtvých. Některé obce byly kvůli povodním a sesuvům půdy odříznuty od světa a nejsou z nich zprávy.

„Do mnoha čtvrtí se nám zatím nepodařilo dostat. Naše město je ze 60 až 70 procent zatopené, někde voda vystoupala až tři metry vysoko. Zhruba 20 000 obyvatel v izolovaných místech potřebuje jídlo a vodu,” řekl Henry Velarde, místostarosta města Jaen v provincii Nueva Ecija nacházející se severně od metropole Manily.

Podle národního úřadu pro zvládání přírodních katastrof dvě osoby zabily padající stromy a zdi, dvě další těla byla nalezena v záplavových vodách v provincii Nueva Ecija. Z nízko položených regionů a z oblastí, kde hrozí sesuvy půdy, bylo evakuováno asi 20 000 lidí.

Tajfun by měl během následujících hodin dále zeslábnout na tropickou bouři. Vichr původně dosahoval 210 kilometrů v hodině, po zmírnění vane v poryvech rychlostí 150 kilometrů za hodinu.

Záplavy po tajfunu ve filipínské provincii Nueva Ecija, ležící severně od Manila.

Foto: Bullit Marquez, ČTK/AP

Vichr porážel v neděli stromy i sloupy elektrického vedení a mnoho okresů postiženého ostrova Luzon je bez proudu. Školy a vládní úřady zůstaly v pondělí v řadě oblastí v centrální a severní části ostrova Luzon zavřené.

Problémem je ale pomalý postup tajfunu; nad filipínským územím se má zdržet až do středy. Jeho oko se o víkendu pohybovalo jen rychlostí tři až pět kilometrů za hodinu. Odborníci nezvykle pomalý pohyb bouře vysvětlují tím, že za Koppu se na východě vytvořil další systém Champi. Jejich vzájemným působením a také kvůli mase horkého vzduchu se nad Tchaj-wanem vytvořil hřeben vysokého tlaku a ten drží Koppu nad Filipínami a nepouští ho nad Jihočínské moře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků