Hlavní obsah

Tajfun způsobil na Filipínách rozsáhlé záplavy, lidé čekají na střechách

19. 10. 2015, 11:44 – Manila • Aktualizováno 19. 10. 2015, 14:14

Nejméně 16 mrtvých si už vyžádal tajfun Koppu, který od neděle sužuje sever Filipín. Lijáky, které jej provázely, způsobily rozsáhlé záplavy a v řadě vesnic čekají lidé na záchranu na střechách domů. Na pomoc byla nasazena armáda.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Na Filipíny udeřil tajfun KoppuVideo: Reuters

 
Článek

Původně se uváděly čtyři oběti s tím, že se místní agentury obávají nárůstu počtů mrtvých. Některé obce byly kvůli povodním a sesuvům půdy odříznuty od světa a nejsou z nich zprávy.

„Do mnoha čtvrtí se nám zatím nepodařilo dostat. Naše město je ze 60 až 70 procent zatopené, někde voda vystoupala až tři metry vysoko. Zhruba 20 000 obyvatel v izolovaných místech potřebuje jídlo a vodu,” řekl Henry Velarde, místostarosta města Jaen v provincii Nueva Ecija nacházející se severně od metropole Manily.

Podle národního úřadu pro zvládání přírodních katastrof dvě osoby zabily padající stromy a zdi, dvě další těla byla nalezena v záplavových vodách v provincii Nueva Ecija. Z nízko položených regionů a z oblastí, kde hrozí sesuvy půdy, bylo evakuováno asi 20 000 lidí.

Tajfun by měl během následujících hodin dále zeslábnout na tropickou bouři. Vichr původně dosahoval 210 kilometrů v hodině, po zmírnění vane v poryvech rychlostí 150 kilometrů za hodinu.

Foto: Bullit Marquez, ČTK/AP

Záplavy po tajfunu ve filipínské provincii Nueva Ecija, ležící severně od Manila.

Vichr porážel v neděli stromy i sloupy elektrického vedení a mnoho okresů postiženého ostrova Luzon je bez proudu. Školy a vládní úřady zůstaly v pondělí v řadě oblastí v centrální a severní části ostrova Luzon zavřené.

Problémem je ale pomalý postup tajfunu; nad filipínským územím se má zdržet až do středy. Jeho oko se o víkendu pohybovalo jen rychlostí tři až pět kilometrů za hodinu. Odborníci nezvykle pomalý pohyb bouře vysvětlují tím, že za Koppu se na východě vytvořil další systém Champi. Jejich vzájemným působením a také kvůli mase horkého vzduchu se nad Tchaj-wanem vytvořil hřeben vysokého tlaku a ten drží Koppu nad Filipínami a nepouští ho nad Jihočínské moře.

Reklama

Související témata:

Výběr článků