Hlavní obsah
Radovan Krejčíř u soudu v Palm Ridge v Johannesburgu Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Svědkům proti Krejčířovi vyhrožují smrtí, tvrdí prokurátor

Svědci v případu únosu a pokusu o vraždu, v němž je v Jihoafrické republice obviněn uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, dostávají výhružky, že budou zabiti. Ve čtvrtek to u soudu v Johannesburgu prohlásil prokurátor Lethabo Mashiane. Soud projednával žádost o propuštění na kauci policisty, který měl Krejčířovi pomáhat. Jednání bylo odročeno na 12. února.

Radovan Krejčíř u soudu v Palm Ridge v Johannesburgu Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters
Svědkům proti Krejčířovi vyhrožují smrtí, tvrdí prokurátor

"Svědci už dostávají výhrůžky zabitím. Obvinění vědí, kdo svědci jsou, kde žijí a kdo jsou jejich nejbližší příbuzní," citovala jihoafrická tisková agentura SAPA Mashianeho, který oponoval žádosti o propuštění policisty Jana Mafokenga. "Státnímu zástupci bylo vyhrožováno. Svědci už byli zastrašováni a mohli by být zavražděni," dodal prokurátor.

Jihoafrické úřady podle něj některé ze svědků zařadily do programu na ochranu, neplatí to ale o všech. Zatčený Mafokeng jako bývalý policista podle prokurátora zná identitu svědků, a proto se postavil proti jeho propuštění na kauci. Údajným zastrašováním svědků Mashiane argumentoval už při projednávání Krejčířovy žádosti o propuštění z vazby.

Podezřelých v případu únosu je šest

Mafokenga vyšetřovatelé zatkli na konci ledna jako šestého podezřelého v případu únosu a mučení bratra drogového kurýra, který měl údajně pro Krejčíře do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 miliónů randů (přibližně 48 miliónů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a český podnikatel ho prý chtěl se spolupracovníky přes jeho bratra vypátrat.

Krejčíře jihoafrická policie zadržela loni v listopadu. Čech všechna obvinění odmítá, propuštění z vazby mu ale soud opakovaně zamítl. Před soudem by měl znovu stanout 24. února.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde ho média spojují s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl loni pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků