Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Somálští piráti vyinkasovali za propuštění tankeru rekordní výkupné

Somálští piráti slaví další úspěch. Za sobotní propuštění singapurského tankeru s 19 čínskými námořníky na palubě inkasovali údajně výkupné v rekordní výši devíti miliónů dolarů (cca 157,5 miliónu korun). O propuštění plavidla, které bylo v Adenském zálivu uneseno koncem června, informovala agentura AFP.

Foto: Profimedia.cz
Somálští piráti vyinkasovali za propuštění tankeru rekordní výkupné

"Loď byla propuštěna dnes ráno poté, co bylo mým kolegům vyplaceno výkupné devět milionů dolarů," řekl v sobotu AFP telefonicky z přístavní osady Hobyo jeden z pirátů Abdi Yare. Hobyo je hlavní základnou pirátů.

"Peníze byly shozeny z helikoptéry a (piráti) se o ně právě dělí," dodal.

Osvobození plavidla oznámilo už dřív čínské ministerstvo dopravy. V prohlášení na své webové stránce bez podrobností o okolnostech propuštění lodi sdělilo, že námořníci jsou v pořádku a plavidlo v doprovodu čínské námořní eskorty pluje do bezpečných vod.

Nákladní loď MT Golden Blessing byla na cestě ze Saúdské Arábie do Indie, když ji asi 111 kilometrů od východoafrických břehů přepadli 28. června piráti. Chemický tanker převážel etylenglykol, který se používá v nemrznoucích chladicích kapalinách.

Vznikne speciální soud

Somálští piráti inkasovali desítky miliónů dolarů za propuštění plavidel, která přepadají v Adenském zálivu. Aktivity mezinárodního společenství, které do regionu vyslalo válečná plavidla s úkolem chránit civilní lodě, piráty přiměly k tomu, že operují často i v hloubi Indického oceánu.

Jedinými africkými zeměmi, které soudí somálské piráty, jsou Keňa a Seychely. Byly v nich už odsouzeny desítky námořních lupičů, zadržených mezinárodními silami. V pátek ale keňský soud poprvé osvobodil 17 Somálců obviněných z pirátství, údajně pro nedostatek důkazů.

Keňa už v minulosti několikrát pohrozila, že se podobnými případy přestane zabývat, protože příliš zatěžují její soudní a vězeňský systém. V Mombase by proto za finančního přispění OSN, zemí EU a dalších států, včetně Austrálie a Kanady měl vzniknout zvláštní tribunál výhradně pro námořní kriminalitu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků