Hlavní obsah
Edward Snowden Foto: ČTK/AP

Snowden záměrně přijal práci, která mu umožnila odhalit sledování internetu

Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden se nechal zaměstnat u firmy Booz Allen Hamilton se záměrem získat důkazy o rozsáhlém programu Národní agentury pro bezpečnost (NSA), který monitoruje telefonickou a internetovou komunikaci soukromých osob. Napsal to v úterý hongkongský deník China Morning Post.

Edward Snowden Foto: ČTK/AP
Snowden záměrně přijal práci, která mu umožnila odhalit sledování internetu

„Moje pozice u Booz Allen Hamilton mi umožnila přístup k množství počítačů po celém světě, do nichž se NSA nabourala. Proto jsem také toto místo před třemi měsíci přijal,” řekl Snowden zmíněnému listu v rozhovoru z 12. června, z nějž byly v úterý zveřejněny nové výňatky.

Soukromá konzultantská společnost v oboru správy a technologií Booz Allen Hamilton pracuje na bezpečnostních zakázkách amerických úřadů. K jejím největším zákazníkům patří americké ministerstvo obrany, ozbrojené síly a tajné služby. Snowden pracoval pro firmu Booz Allen Hamilton na Havaji jako správce informačních systémů NSA.

Snowden v interview rovněž prohlásil, že chce dál sdělovat médiím zjištění, k nimž dospěl. „Pokud budu mít čas projít informace, které jsem nashromáždil, rád bych je zpřístupnil novinářům ve všech zemích světa,” dodal.

Bývalý technik Snowden už dříve přiznal, že předal médiím informace o programu, v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob.

Snowden tvrdí, že jeho jediným motivem bylo poukázat na to, co americká vláda provádí ve jménu veřejnosti a proti ní. Nechtěl svou identitu tajit, neboť prý neudělal nic špatného.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků