Hlavní obsah
Policista odvádí jednoho z demonstrantů. Foto: Thomas Mukoya, Reuters

Počet obětí etnicky motivovaného násilí, které zachvátilo po prosincových prezidentských volbách Keňu, vzrostl na 800. O víkendu byla nejhorší situace v Nakuru a Naivashě, kde se střetli Kikujové s Luy. Devatenáct Luů bylo v neděli upáleno v domě, kde hledali úkryt a v noci na pondělí bylo hlášeno dalších 14 obětí.

Policista odvádí jednoho z demonstrantů. Foto: Thomas Mukoya, Reuters
Situace v Keni se radikalizuje

Policie rozháněla znepřátelené kmeny střelbou do vzduchu. V Naivashe a Nakuru bylo zatčeno 159 lidí. Dalších 95 osob bylo zatčeno v hlavním městě Nairobi. Zejména v Naivashe je situace špatná - Kikujové a Luové si už město rozdělili a navzájem spolu bojují.

Minulý týden bylo více než deset lidí posekáno při etnických střetech mačetami.

Zatímco dříve byli terči útoků především Kikujové, protože vítězem sporných prezidentských voleb se stal Kikuj Mwai Kibaki, který porazil Railu Odingu, v posledních dnech podnikají odvetné útoky Kikujové proti Luům.

Napětí se snaží uklidnit bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, který po nedělním jednání s Odinou se sešel v pondělí s Kibakim. Ani jemu se však zřejmě nepodaří dosáhnou smíru.

Britský ministr pro Afriku, Mark Mallooch Brown, který je v Keni, uvedl po schůzce s oběma předáky: „Jednání se stávají stále a stále obtížnějšími, protože míra vzájemného vzteku vzrůstá exponenciálně. V tuto chvíli si jsou obě strany velmi vzdálené.“

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků