Hlavní obsah
 

Severovýchodní Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Silné zemětřesení zasáhlo v noci na neděli středoevropského času severovýchodní pobřeží Japonska. Podle odborníků dosáhlo síly 7,1 stupně Richterovy stupnice. Po otřesech bylo vydáno varování před možným vznikem přívalové vlny cunami pro pobřežní pásmo, později ale byla výstraha odvolána.

 
Severovýchodní Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Ohnisko otřesu bylo lokalizováno v Tichém oceánu u břehů hlavního ostrova Honšú v hloubce asi deset kilometrů. Odborníci očekávali, že by se mohla vytvořit až metr vysoká cunami.

Obyvatelé pobřežních oblastí byli vyzváni, aby se připravili na evakuaci. Na krátkou dobu byli ale do vyšších poloh evakuováni jen pracovníci jaderné elektrárny ve Fukušimě v části nejblíže pobřeží.

Škody zaznamenány nebyly. Otřes nezpůsobil ani zastavení činnosti chladicího systému v elektrárně, uvedla společnost TEPCO, která ji provozuje.

Právě zastavení chladicích systémů v elektrárně způsobilo březnové devítistupňové zemětřesení a cunami. Do ovzduší unikla radiace, potíže při jejich opětném zprovoznění systému přetrvává doposud.

Severovýchodní pobřeží Japonska se ze zemětřesení ještě nevzpamatovalo. Živel si vyžádal 23 000 mrtvých a pohřešovaných.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků