Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jeho vojáci. Foto: KCNA, Reuters

Severní Korea se pochlubila raketovou technologií, která jí prý zajistí historické vítězství

Severní Korea se pochlubila úspěšným testem nového raketového motoru, který údajně představuje „velký skok v jejím raketovém programu“. Pchjongjang podle severokorejské agentury KCNA hodlá dosáhnout světové úrovně ve vynášení satelitů. Podle vojenského experta osloveného CNN ale může zároveň nový motor pomoci KLDR vyvinout mezikontinentální balistické střely.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jeho vojáci. Foto: KCNA, Reuters
Severní Korea se pochlubila raketovou technologií, která jí prý zajistí historické vítězství

„Některé z technologií, které Severokorejci zahrnuli do svého programu rozvoje raket, mají ve skutečnosti co do činění se skrytou metodou odpalování raket, aniž by byly (chystané odpaly) dopředu zpozorovány,“ řekl americké televizi vojenský analytik Mark Hertling.

Podle oficiálních informací agentury KCNA test spočíval „v měření výkonu ve spalovací komoře a vyzkoušení pohybu turbínového čerpadla“. A byl prý tak úspěšný, že si „svět brzy uvědomí význam historického vítězství, kterého Severní Korea v neděli dosáhla”.

To je ono. Motor, který má zajisti historické vítězství

Foto: KCNA, Reuters

O historické vítězství nejspíš v neděli nešlo, podle Hertlinga ale jisté obavy na místě jsou. Mezikontinentální balistické střely musejí být vzhledem k hmotnosti samotné rakety i její hlavice odpalovány ze speciálních instalací.

„Čím víc zdokonalí technologii (odpalování pozn. red.), tím přesnější jejich střely budou. Nejen při startu, ale i při stoupání do atmosféry a zasažení cíle,“ dodal vojenský analytik Mark Hertling.

Funguje to. Nejednomu severokorejskému inženýrovi se nejspíš hodně ulevilo.

Foto: Kcna, Reuters

Severní Korea v minulých měsících provedla několik testů balistických raket. Střely byly vypáleny jako zkouška na případné zasažení amerických základen v Japonsku, zdůraznil Pchjongjang. [celá zpráva]

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Severní Korea ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupila.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson také v reakci na to v pátek prohlásil, že americká politika "strategické trpělivosti" vůči Severní Koreji skončila. Jednou z možností je i vojenská akce proti Pchjongjangu, pokud by se hrozba ze strany KLDR dále zvýšila, dodal podle agentury AFP Tillerson při zahájení návštěvy Jižní Koreje. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků