Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un v továrně na výrobu ponorek Foto: KCNA, Reuters

Severní Korea dokončuje novou ponorku, unese tři balistické rakety

Nově vyráběná severokorejská ponorka vypadá, že je schopna nést tři balistické rakety, uvedlo ve středu jihokorejské ministerstvo obrany. Plavidlo má být připraveno k brzkému zařazení do služby, uvedlo ministerstvo.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v továrně na výrobu ponorek Foto: KCNA, Reuters
Severní Korea dokončuje novou ponorku, unese tři balistické rakety

Minulý týden severokorejská státní tisková agentura KCNA zveřejnila fotografii Kim Čong-una, který si šel prohlédnout novou ponorku. Právě on měl oznámit, že bude co nevidět zařazena do služby.

Severokorejský předseda Kim Čon-un na návštěvě továrny na výrobu ponorek

Foto: KCNA, Reuters

Jihokorejské ministerstvo tvrdí, že neostré části jsou trubicemi pro vypouštění balistických raket. Ponorka má být také větší než stávající třídy Kore o výtlaku 2500 tun. „Severní Korea nespecifikovala, jestli je její nová ponorka o výtlaku 3000 tun, ale země naznačovala, že by mohla být blízko vyrobení takovéto ponorky,“ uvedl poslanec I Kje-hun.

Podle analýzy fotografií je patrné, že nová ponorka má některé podobné konstrukční prvky jako třída čínských dieselelektrických ponorek 033, což je čínská kopie sovětské třídy 633 (v kódu NATO Romeo) z padesátých let, která se v ČLR vyráběla do poloviny osmdesátých let. KLDR jich měla ve výzbroji asi dvacet. Ponorka Kore spuštěná na vodu v roce 2014 vycházela z třídy 033, uvedl americký expert Joseph H. Dempsey pro server Washington Examiner.

V letech 2015 a 2016 vypálila KLDR několik balistických střel z ponorek, aby ukázala, že její armáda má tuto schopnost. [celá zpráva]

Střela vypuštěná v srpnu 2016 ulétla 500 km. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků