Hlavní obsah
Kosmonaut u Mezinárodní vesmírné stanice Foto: archiv NASA

Rusové změnili plány, kosmonauti musí na ISS vydržet ještě měsíc

Tři členové šestičlenné posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kteří se měli po půlročním pobytu ve čtvrtek vrátit na Zemi, musí na orbitě strávit ještě nejméně měsíc. Havárie zásobovací ruské lodi Progress z předminulého týdne přiměla Rusko ke změně plánů.

Kosmonaut u Mezinárodní vesmírné stanice Foto: archiv NASA
Rusové změnili plány, kosmonauti musí na ISS vydržet ještě měsíc

„Souhlasili s tím, že na oběžné dráze budou pracovat ještě asi jeden měsíc,“ uvedl Vladimir Solovjov z Roskosmosu. Dodal, že před příletem nových tří astronautů bude k ISS vyslána další loď se zásobami, i když na stanici je „železná rezerva“ potravin, vzduchu a vody, která posádce, již nyní tvoří tři Rusové, dva Američané a Italka, umožní bezpečné přežití.

BEZ KOMENTÁŘE: Astronaut natočil z ISS bouři doprovázenou blesky

Video: NASA

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Neovladatelná loď Progress M-27M v pondělí zanikla v atmosféře. Zkázu podle Roskosmosu zavinilo předčasné oddělení třetího stupně nosné rakety Sojuz, takže loď zůstala asi 20 km pod plánovanou oběžnou dráhou, a kromě toho se nevysunula anténa, takže ji nebylo možné řídit.

Loď s téměř třemi tunami zásob a vědeckého materiálu měla hodnotu 2,6 miliardy rublů (1,2 mld. Kč), pojištěna byla na sumu asi o pětinu nižší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků