Hlavní obsah
 

Robot pořídil záběry v roztaveném reaktoru ve Fukušimě

Záběry z roztaveného prvního reaktoru jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku zveřejnila provozovatelská společnost TEPCO. Robot pořídil snímky ve vysoce radioaktivním prostředí minulý pátek. Jeho mise byla původně plánována na zhruba deset hodin, po třech hodinách však robot vypověděl službu.

 
Robot pořídil záběry v roztaveném reaktoru ve Fukušimě

Inženýři s jeho pomocí zjišťovali stav roztaveného paliva v reaktoru, který se společně se zbylými snaží odstavit a zaplombovat. Plánují proto vyslat druhé průzkumné zařízení.

Operaci původně plánovali na pondělí, ale nakonec termín ještě odložili, dokud se nevyšetří, co bylo příčinou konce prvního robota.

Snímek z vnitřku roztaveného prvního reaktoru ve Fukušimě

Foto: , ČTK/AP

Při pátečním průzkumu byla podle mluvčího TEPCO Teruakiho Kobajšiho naměřena teplota, míra radiace a další hodnoty. Před tím, než přestala fungovat, pořídila také sonda snímky základové plošiny pod jádrem reaktoru, které naznačily, kudy se dá příště proniknout ještě hlouběji.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Výbuch v jaderné elektrárně v Japonsku

Video: Reuters

Fukušimskou elektrárnu na východním pobřeží Japonska poškodilo silné zemětřesení a následná mohutná vlna tsunami v březnu 2011. Došlo k roztavení palivových tyčí ve čtyřech reaktorech. Z okolí se následně muselo odstěhovat více než 160 tisíc lidí. Radioaktivní látky unikly do podloží i do moře. Byla to nejhorší jaderná nehoda od výbuchu v Černobylu v roce 1986.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků