Hlavní obsah
Lidé v táboře pro uprchlíky v Jižním Súdánu Foto: Handout, Reuters

V metropoli Jižního Súdánu v pondělí opět vypukly boje mezi stoupenci prezidenta Salvy Kiira a příznivci viceprezidenta Rieka Machara, kteří jsou vůdci dvou hlavních etnik v zemi. Později oba rivalové nařídili svým silám, aby od večera dodržovaly klid zbraní. Situace v terénu je ale zatím nejasná. Od čtvrtka při násilnostech v zemi zahynulo 272 lidí.

Lidé v táboře pro uprchlíky v Jižním Súdánu Foto: Handout, Reuters
Rivalové v Súdánu vyhlásili klid zbraní

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes vyzval RB OSN, aby urychleně vyhlásila embargo na dovoz zbraní do Jižního Súdánu a schválila nové sankce proti osobám, které zodpovídají za nové násilí v zemi.

Podle svědků se v pondělí dopoledne v ulicích Juby pohybovaly tanky. Střílelo se v okolí sídla OSN ve městě a čínská televize CCTV uvedla, že při střetech zahynul čínský voják, který v jihosúdánské metropoli působil v rámci mírové mise OSN. Ve vzduchu byly také dva vrtulníky, které střílely do míst, kde sídlí vedení Macharových politických i vojenských stoupenců.

Po vzájemném obviňování Kiir podle jeho mluvčího odpoledne nařídil armádě klid zbraní od 17:00 SELČ a ujistil, že je připraven spolupracovat se svým rivalem. Machar poté taky nařídil svým jednotkám zastavit palbu od 19:00 SELČ. Zda ustaly boje, které po Kiirově prohlášení podle Reuters nabyly naopak na intenzitě, ale není jasné.

Konflikt jitří hospodářská krize

Nasazení vzdušných sil do bojů představuje novou dimenzi konfliktu, řekl ČTK vedoucí oddělení rozvojové spolupráce v rámci delegace Evropské unie v Jižním Súdánu Karel Lizerot. Eskalace bojů je podle něj vážná a zatím se nezdá, že by i spojená vůle prezidenta Salvy Kiira a viceprezidenta Rieka Machara mohla násilnosti zastavit.

Podle Lizerota je konflikt v Jižním Súdánu stálý a někdy více, někdy méně vyplývá na povrch. K současné vlně násilností přispěla hospodářská krize, kvůli níž téměř nikdo v zemi nedostává plat, a také nedostatek potravin. "Polovina země je ve stavu akutního hladomoru. Lidé jsou ochotni zabíjet proto, aby mohli jíst," řekl Lizerot.

Střety mezi ozbrojenými silami a stoupenci dvou etnických vůdců v Jižním Súdánu trvají od čtvrtka. V Jubě při nich zahynulo 272 lidí. Spojené státy kvůli nebezpečné situaci nechaly stáhnout ze své diplomatické mise v této africké zemi veškerý personál, jehož přítomnost není nezbytná. Evakuována byla i delegace Evropské unie.
Jižní Súdán vyhlásil před pěti lety nezávislost. V prosinci 2013 ale jeden z nejchudších států světa zachvátila občanská válka. V konfliktu proti sobě stojí síly loajální prezidentovi Kiirovi a povstalci podporující Machara. Násilnosti mají nejen politické, ale i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků