Hlavní obsah

Radioaktivita v moři u Fukušimy stále stoupá

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Radioaktivní znečištění moře u poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 prý stoupá. Provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, v sobotu podle DPA oznámila, že nejnověji získané hodnoty ze vzorků kontaminované vody přesáhly povolenou normu 2800krát, v úterý to přitom bylo "pouze" 600krát.

Foto: Reuters

Voda v okolí elektrárny Fukušima

Článek

Společnost TEPCO podle DPA sdělila, že ve čtvrtek nabrali vzorky severně od elektrárny Fukušima 1, které obsahovaly 110 becquerelů (Bq) radioaktivního jódu 131 na centimetr krychlový. Toto množství převyšuje povolenou normu 2800krát. Vzorky ze stejného místa přitom v úterý byly nadlimitní 600krát, ve středu 1000krát.

TEPCO v sobotu začala podle údajů agentury Kjódó budovat bariéru z oceli, která by měla zabránit dalšímu šíření radiací zamořené vody v Pacifiku.

Zaměstnancům firmy se navíc po několika neúspěšných pokusech konečně podařilo utěsnit v reaktoru 2 elektrárny Fukušima 1 otvor, kterým voda do Pacifiku proudila. Do oceánu navíc firma TEPCO řízeně vypustila asi 9000 tun mírně radioaktivní vody, která ochlazovala přehřáté palivové tyče a kterou už nebylo kde uskladňovat.

Japonsko zasáhlo 11. března zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály. Vyvolalo několikametrové přívalové vlny cunami, které kromě stovek kilometrů ostrova Honšú poškodily chladicí systémy elektráren Fukušima 1, Fukušima 2 a Tokai. Katastrofa si podle dnes aktualizovaných údajů vyžádala 12.876 lidských životů, dalších 14.865 osob se stále pohřešuje, napsala agentura DPA.

Reklama

Související články

Japonci vypustí radioaktivní vodu do moře

Japonská elektrárenská společnost Tepco, která provozuje jadernou elektrárnu Fukušima 1 poškozenou zemětřesením, plánuje vypustit slabě radioaktivní vodu do...

Výběr článků

Načítám