Hlavní obsah
Zraněný muž po útoku v pákistánské Kvétě. Foto: Naseer Ahmed, Reuters

Při pumových útocích v Pákistánu zemřelo nejméně 115 lidí

Nejméně 115 mrtvých a přes 200 zraněných si vyžádala série pumových explozí v pákistánských městech Kvéta a Mingora. Vyplývá to podle agentury AP z policejních bilancí. Zřejmě nejhorší útok se odehrál v Kvétě na neklidném jihozápadě Pákistánu.

Zraněný muž po útoku v pákistánské Kvétě. Foto: Naseer Ahmed, Reuters
Při pumových útocích v Pákistánu zemřelo nejméně 115 lidí

Při dvojím bombovém atentátu u kulečníkové herny v Kvétě podle policie zahynulo nejméně 81 lidí a více než 120 dalších utrpělo zranění. K atentátu se přihlásili radikální sunnité.

Dříve během dne explodovala bomba i na severozápadu Pákistánu. Při náletu bezpilotního letounu USA ve stejné oblasti nadto údajně zahynulo pět podezřelých radikálů.

Policejní zdroje agentury AFP tvrdí, že v Kvétě šlo o sebevražedný atentát. Z dostupných zdrojů ale není zatím známo, zda se k němu někdo přihlásil.

Herna se zřítila

Bomby explodovaly v rozmezí asi deseti minut. Po druhém výbuchu se prý budova kulečníkové herny zřítila. Mezi mrtvými a zraněnými je prý mnoho šíitských muslimů, které radikální sunnité považují za odpadlíky a v poslední době proti nim vystupňovali své útoky v tomto regionu.

Kvéta je metropolí konfliktní provincie Balúčistán a ozbrojené skupiny zde vedou desítky let boj za větší autonomii tohoto území a větší zisky z tamních nalezišť ropy a zemního plynu. Již dříve během dne otřásla exploze bomby rušnou obchodní čtvrtí Kvéty.

Zabito přitom bylo nejméně 11 lidí a více než 40 dalších utrpělo zranění. Podle pákistánských úřadů byl útok zřejmě namířen proti příslušníkům polovojenských jednotek. Přihlásila se k němu Spojená balúčská armáda, jedna z ozbrojených skupin bojujících za větší nezávislost této oblasti.

Exploze v Mingoře

Další nálož explodovala během shromáždění věřících ve městě Mingora v pákistánském údolí Svát na severozápadě země. Výbuch usmrtil 21 lidí a více než 60 dalších zranil. Podle lékařů bilance nemusí být konečná. Policie původně tvrdila, že explozi v tomto největším městě regionu způsobila láhev s plynem. Policejní šéf ale později sdělil, že šlo o bombu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků