Hlavní obsah
Zmizelý Boeing 777 Malaysia Airlines na archivním snímku Foto: Tomasz Bartkowiak, Reuters

Potvrzeno: Nalezený kus křídla je ze zmizelého Boeingu 777

Část křídla z Boeingu 777 objevená minulý týden na francouzském ostrově Réunion v Indickém oceánu je ze zmizelého stroje společnosti Malaysia Airlines. Potvrdila to expertiza. Letoun se ztratil loni v březnu při letu z Malajsie do Číny.

Zmizelý Boeing 777 Malaysia Airlines na archivním snímku Foto: Tomasz Bartkowiak, Reuters
Potvrzeno: Nalezený kus křídla je ze zmizelého Boeingu 777

„Dnes, 515 dní od chvíle, kdy letadlo zmizelo, vám musím se zarmouceným srdcem povědět, že mezinárodní skupina expertů nezvratně potvrdila, že úlomek z letadla nalezený na ostrově Réunion je skutečně z letu MH370,“ oznámil ve středu krátce před osmou večer středoevropského času malajsijský premiér Najib Razak během mimořádné tiskové konference.

„Máme fyzický důkaz,“ prohlásil. Let MH370 pak podle něj s jistotou „tragicky skončil v odlehlé jižní části Indického oceánu”.

„Chci poděkovat mnoha národům, organizacím a jednotlivcům, kteří se podíleli na pátrání,“ dodal Razak.

Poznamenal také, že to nejhorší už přes rok prožívají příbuzní a známí pasažérů a členů posádky letounu. „Jejich břímě je nevyslovitelné,“ uvedl a dodal, že potvrzení totožnosti dílu z vraku je alespoň nějakou jistotou, která jim umožní posunout se v životě dál. Pozůstalým vyjádřil svoji soustrast.

BEZ KOMENTÁŘE: Část letadla nalezená na Réunionu

Boeing 777 zmizel z radarů loni v březnu během letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Poslední radarové záznamy ukazovaly na to, že stroj se z neznámých důvodů stočil na jih. Experti proto předpokládali, že se zřítil do oceánu nejpozději ve chvíli, kdy mu došlo palivo.

Foto: Novinky.cz s použitím Mapy.cz a BBC

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Animace mořských proudů, které mohly zanést trosky na Réunion

Video: Reuters

Letadlový flaperon, tedy kombinace křidélka a vztlakové klapky, byl na Réunionu nalezen minulý týden.  Ve středu ho v laboratoři ve francouzském Toulouse zkoumali francouzští, malajsijští a australští experti. [celá zpráva]

Související téma

Boeing 777 společnosti Malaysian Airlines nad Polskem, archivní snímek

Foto: Stringer, Reuters

Právě ti potvrdili, že úlomek je ze zmizelého boeingu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků