Hlavní obsah
Čínský prezident Si Ťin-pching Foto: Andrej Isakovic/Pool , Reuters

Poprvé se sejdou prezidenti Číny a Tchaj-wanu

Čínský prezident Si Ťin-pching se v sobotu setká v Singapuru se svým protějškem z Tchaj-wanu. Ve středu to potvrdil státní tiskové agentuře oficiální čínský představitel. Průlomovou schůzku v úterý ohlásil mluvčí tchajwanského prezidenta.

Čínský prezident Si Ťin-pching Foto: Andrej Isakovic/Pool , Reuters
Poprvé se sejdou prezidenti Číny a Tchaj-wanu

Půjde o historicky vůbec prvního setkání vůdců obou zemí od roku 1949, kdy po prohrané občanské válce prchla z pevninské Číny na ostrov kuomingtangská vláda a zbytky jejích vojsk. Pevninská Čína považuje Tchaj-wan stále za svou součást.

Šéf čínského úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu Čang Č'-ťün uvedl, že oba vůdci si vymění názory na mírový rozvoj vzájemných vztahů. Dodal, že jde o pragmatické uspořádání v souladu s principem jediné Číny za situace, kdy politické spory ještě nejsou vyřešeny.

Tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou, jehož druhý mandát skončí v příštím roce, je pokládán za strůjce oteplení ve vzájemných vztazích. Podle jeho mluvčího mají být na pořadu schůzky vzájemné vztahy a posílení mírového soužití, ale nepočítá se s podepsáním žádné dohody, ani s vydáním společného prohlášení.

Schůzka přichází v politicky citlivé době na Tchaj-wanu. Maův nástupce má být zvolen 16. ledna. O prezidentově cestě má dnes jednat tchajwanská vláda s vedením parlamentu a vůdci politických stran.

Čína pokládá Tchaj-wan za jednu z čínských provincií a hrozí Tchaj-peji vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil nezávislost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků