Hlavní obsah

Popel z chilské sopky blokuje leteckou dopravu v Austrálii

Popel z chilské sopky Puyhue-Cordon Caulle už čtyři dny komplikuje leteckou dopravu v Austrálii. Zatímco z Adelaide se už létá, nově byl ve středu zastaven provoz na letišti v Perthu, protože mrak popela je příliš nízko. Sopka přitom dál chrlí popel, uvedla BBC.

Popel z chilské sopky blokuje leteckou dopravu v Austrálii

„Předpověď uvedla, že spodní úroveň bude ve výši 4500 metrů. S ohledem na to Virgin Australia odvolala všechny lety z Perthu a do něj,“ uvedl výkonný ředitel Sean Donohue. Graham Weston z centra pro vulkanický popel uvedl, že chladný vzduch z jihu hnal popel až k Perthu.

Záhy poté udělaly stejné rozhodnutí Qantas a s ním spojený Jetstar.

Jde o největší narušení letecké dopravy od loňského roku, kdy ji nad Evropou paralyzovala islandská sopka.

Zastaven byl v minulých dnech provoz kromě Adelaide i v Melbourne. Stále se ale létá do Tasmánie a na Nový Zéland, protože se podařilo najít cesty, které mrak míjejí, jsou však delší, což vyvolává zpoždění.

Popel komplikuje leteckou dopravu na západě Austrálie, i když je sopka vzdálená 9000 kilometrů.

Popel stoupající z vulkánu Puyehue-Cordon Caulle

Foto: Reuters

Postižena byla také letecká doprava v Jižní Americe. V úterý se nelétalo do Buenos Aires, tam už je provoz obnoven. Stále ale jsou zrušeny některé místní spoje.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Chilská sopka vychrlila další enormní oblak popela

Video: Reuters

Vulkanologové varují, že situace by se mohla dále zhoršit. Sopka pořád chrlí dým a popel a nezdá se, že by se uklidňovala. Při předchozích erupcích v letech 1960 a 1921 byla aktivní okolo dvou měsíců.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků