Hlavní obsah
 

Podezřelí z hromadného znásilnění veterinářky zaútočili během rekonstrukce na policisty

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom v pátek zpravodajský server BBC.

 
Podezřelí z hromadného znásilnění veterinářky zaútočili během rekonstrukce na policisty

Čtveřici podezřelých odvezli policisté na místo činu kolem šesté hodiny ranní a chtěli provést policejní rekonstrukci. „Na odlehlé cestě se muži pokusili ukrást policistům zbraně. Ti se nedali a během přestřelky všechny podezřelé zastřelili,“ sdělil zástupce komisaře v Hajdarábádu Prakaš Reddy. Dva policisté byli při střetu zraněni.

„Cítím zadostiučinění, ale zároveň jsem smutná, protože se moje dcera už nikdy nevrátí domů,“ uvedla matka zavražděné veterinářky. „Mír její duši. Bylo dosaženo spravedlnosti, což jsem ani nečekala,“ dodala. 

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Indové protestují před policejní stanicí v Hajdarábádu.

Foto: Vinod Babu, Reuters

Žena, jejíž identitu policie podle indických zákonů nemůže zveřejnit, odjela ve středu na kole k doktorovi. Chvíli po odjezdu zavolala domů, že jí praskla pneumatika, ale že jí nabídl pomoc řidič kamionu. Zmínila jen, že se nachází poblíž mýtné brány, a pak už se neozvala.

V neděli se před policejní stanicí v Hajdarábádu sešly tisíce lidí a požadovali vydání čtyř zadržených mužů. Zločin podle agentury Reuters u indické veřejnosti oživil vzpomínky na minulé případy hromadných znásilnění a obnovil debatu o vysoké míře násilí na ženách ve druhé nejlidnatější zemi na světě.

Indové vyšli do ulic oslavovat policii, která zastřelila čtyři podezřelé ze znásilnění a vraždy veterinářky.

Foto: Mahesh Kumar A, ČTK/AP

Průměrně 92 znásilnění denně

Někteří protestující se před stanicí střetli s policisty a házeli na ně pantofle a další předměty. Matka oběti podle indického listu Times of India řekla, že požaduje, aby byli pachatelé upáleni zaživa. Menší protesty a smuteční shromáždění se konaly také v dalších městech v zemi.

Ve čtvrtek médii kolovala zpráva o přepadení jiné mladé ženy v severní Indii, která byla na cestě k soudu, kde měla vypovídat jako oběť znásilnění. Skupina útočníků ji zapálila. Třiadvacetiletá Indka nyní bojuje o život v nemocnici. Policie podle zpravodajského serveru BBC zatkla v souvislosti s přepadením pět mužů, včetně dvou údajných pachatelů znásilnění.

Znásilnění i jiné formy sexuálního násilí jsou v Indii ožehavým tématem od prosince 2012, kdy byla v autobuse hromadně znásilněna a zavražděna mladá žena v metropoli Dillí. Podle BBC však v zemi nejsou známky toho, že by tam bylo násilí na ženách na ústupu. Jak uvádějí policejní statistiky, policie v roce 2017 zaregistrovala 33 658 znásilnění – průměrně 92 denně. Většinu případů ale ženy podle expertů kvůli strachu z pomsty nebo ze společenské stigmatizace vůbec nenahlásí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků