Hlavní obsah
Zničený člun somálských pirátů Foto: Profimedia.cz

Pět Somálců odsoudili v USA za pirátství, omylem zaútočili na válečnou loď

Americký soud ve virginském Norfolku odsoudil pět Somálců za pirátství kvůli útoku na loď amerického námořnictva USS Nicholas. Je to poprvé po téměř dvou stech letech, co byl v USA odsouzen někdo za pirátství. Všem hrozí doživotní vězení.

Zničený člun somálských pirátů Foto: Profimedia.cz
Pět Somálců odsoudili v USA za pirátství, omylem zaútočili na válečnou loď

Pětice byla zadržena v dubnu jen několik dnů poté, co zaútočili na americkou válečnou loď USS Nicholas, která byla na protipirátské misi.

Podle verdiktu soudu se pětice plavila na své lodi s cílem najít obchodní plavidlo, které by přepadli. Na své lodi měli jídlo a palivo a také dva čluny, které by zřejmě použili při útoku. Byli ozbrojeni automatickými zbraněmi a raketovými granátomety.

Jeden z obviněných Mohammed Mohdín Hasan uvedl, že by dostali 30 000 dolarů, kdyby uspěli.

Během plavby Hasan a ještě další dva Somálci nasedli do jednoho rychlého člunu a zaútočili. Zmýlili se v cíli, místo obchodní lodi napadli americkou válečnou loď USS Nicholas.

Loď palbu opětovala a útočníky dostihla.

Somálci se hájili, že se střelbou jen pokoušeli přivolat pomoc, protože byli v nouzi.

Nizozemské námořnictvo zadrželo dvacet pirátů

Nizozemská válečná loď Amsterdam podle středeční zprávy AFP zadržela dvacet somálských pirátů, kteří jsou podezřelí z nedávného útoku na plachetnici Choizil u Seychelských ostrovů a z únosu dvou jihoafrických členů její posádky.

Skupinu 13 podezřelých zadrželi Nizozemci v pátek, v úterý dalších sedm.

Nizozemská prokuratura požádala, aby byla na zadržené uvalena vazba. Piráti u Seychelských ostrovů unesli celkem tři členy posádky plachetnice, jeden jim 7. listopadu unikl.

Námořní lupiči, kteří řádí u pobřeží Somálska i v Indickém oceánu, se zřídka dostanou až před evropské soudy. Nizozemská justice ale 17. června odsoudila pět somálských pirátů k pěti letům vězení za loňský útok na nákladní loď pod vlajkou Nizozemských Antil. Šlo prý o první případ, kdy byli somálští námořní lupiči odsouzeni evropským soudem. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků