Hlavní obsah
Dalajláma Foto: Reuters

Peking obvinil dalajlamu z šíření nacistické rasové politiky

Čína na své webové vládní stránce ostře zaútočila tibetského duchovního vůdce dalajlamu, který žije v exilu. Obvinila ho z nacistické rasové politiky a z podněcování Tibeťanů k sebeupalování. Toto tvrzení zveřejněné na China Tibet Online je dle agentury AP zatím jedním z nejtvrdších výpadů Pekingu vůči dalajlamovi.

Dalajláma Foto: Reuters
Peking obvinil dalajlamu z šíření nacistické rasové politiky

Čína reaguje na případy, při nichž se během posledního roku zapálilo či upálilo téměř 30 Tibeťanů. Vyjádřili tím protest proti útlaku svého náboženství a kultury a požadavek na návrat dalajlamy z exilu. Dalajlama ocenil odvahu lidí, kteří sáhnou při protestu k takové oběti. Odpovědnost za jejich činy připsal čínské "kulturní genocidě" v Tibetu. Zároveň ale zdůraznil, že nikoho k takové formě protestu nepodněcuje, kromě jiného proto, že to může vyvolat ještě horší útisk.

China Tibet Online byla zřízena v roce 2000 a vláda na této stránce publikuje svou představu o budoucnosti Tibetu. Dalajlamu nejnověji obvinila z toho, že podněcuje lidi k sebeupalování a že šíří nacistické rasové segregační učení. To, že dalajlama upalování schvaluje, podle vlády duchovní vůdce dokázala v únoru, když Tibeťany vyzval, aby se vzdali oslav tibetského Nového roku na uctění památky těch, kdo zemřeli v plamenech.

Jeden z členů tibetské exilové vlády řekl, že exulanty znepokojuje to, že Čína začala tak ostře odpovědnost za upalování připisovat dalajlamovi. Snaží se prý z něho učinit obětního beránka, aby nemusela napravovat svou utlačovatelskou politiku vůči Tibetu.

Peking na své webové stránce kritizoval výroky, v nichž dalajlama kritizoval šíření čínštiny v tibetských školách a stěhování etnických Číňanů do Tibetu.

"Dalajlama se chová jako majitel nevolníků, Tibet považuje za svůj majetek a Tibeťany za své otroky," stojí na stránce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků