Hlavní obsah
Libyjský rebel zaujímá pozici za hořícím automobilem. Foto: Bob Strong, Reuters

Ostřelovači v Tripolisu pálí i po dětech

Dvě děti bojují o život v nemocnici v Tripolisu poté, co je zasáhly kulky sniperů. Jedenáctiletou dívku trefila kulka do hlavy. Zasaženo bylo i batole, uvedla televize.

Libyjský rebel zaujímá pozici za hořícím automobilem. Foto: Bob Strong, Reuters
Ostřelovači v Tripolisu pálí i po dětech

Kulka pronikla do dívčiny hlavy. Kousek od místa, kde byla zasažena, bylo do břicha střeleno i tříleté batole. Kulka mu poranila žaludek.

Nemocnice je přitom v katastrofální situaci. Právě kvůli nebezpečí představovanému ostřelovači do práce přestala chodit část personálu. Nikdo neodnáší ani odpadky, mezi nimiž jsou i krví nasáklé obvazy, válí se po zemi pod lůžky. Postele není kam dávat, stojí i na chodbách.

Jeden ze zoufalých lékařů řekl reportérovi SkyNews: „Prosím vzkažte světu, že potřebujeme pomoc.“ O katastrofální humanitární situaci v Tripolisu informoval už v pátek Mezinárodní výbor červeného kříže.[celá zpráva]

Situace se výrazně zhoršila poté, co se rebelové přiblížili k metropoli.

Libyjští vzbouřenci zaujímají pozice poté, co dobyli výcvikové středisko pro ženské příslušnice bezpečnostních sil.

Foto: Bob Strong, Reuters

Nemocnice navíc doplácí na svou polohu, nachází se poblíž hotelu Rixos, kde jsou ubytováni zahraniční novináři, a nedaleko Zeleného náměstí, kde se konaly prokaddáfiovské demonstrace a které v noci na pondělí obsadili nadšení příznivci opozice. Poblíž je také sídlo Muammara Kaddáfího v Báb Azízíji.

V okolí nemocnice je slyšet palbu. Jeden z granátů zasáhl i její vnější zeď.

Libyjští vzbouřenci opětují palbu poté, co dobyli výcvikové středisko pro ženské příslušnice bezpečnostních sil.

Foto: Bob Strong, Reuters

O nebezpečí ostřelovačů mluví i reportérka SkyNews, která jela s rebely. V jednu chvíli propukla panika, když po koloně začali pálit snipeři. Podle reportéra BBC je situace ve městě velmi nepřehledná. Na střechách jsou ostřelovači a žádná ulice není bezpečná. Občas se vynoří malá skupina v pick-upu s kulomety, provede krátký výpad, a zase stáhne.

Rebelové doufají v útoky NATO

Rebelům, se zatím nepodařilo dopadnout Kaddáfího. Jeho síly kontrolují nejen okolí Báb Azízíje, ale také oblast u hotelu Rixos. Na západě města byli rebelové zatlačeni zpět. Reportéři viděli, jak městem projela velká kolona vojenských vozidel s dobře vyzbrojenými a čerstvými silami.

Libyjští vzbouřenci opětují palbu poté, co dobyli výcvikové středisko pro ženské příslušnice bezpečnostních sil.

Foto: Bob Strong, Reuters

Tanky z komplexu v pondělí odpoledne zatlačily rebely zpět a vyklizeno bylo i náměstí. [celá zpráva]

Kaddáfího síly odpálily další Scud

Večer odpálily síly věrné Kaddáfímu raketu Scud B ze Syrty. Uvedly to americké ozbrojené síly s tím, že Scud se podařilo letounům NATO zneškodnit za letu. Raketu Scud rovněž ze Syrty odpálily Kaddáfího síly již minulý týden. [celá zpráva]

Rebelové nyní doufají, že situaci zvrátí v jejich prospěch noční nálety NATO. Večer se jim podařilo obsadit i letiště a mají pod kontrolou také budovu televize.

Otázkou hlavně je, kde se skrývá Kaddáfí. Podle USA je stále v Libyi, což si myslí i vedení vzbouřenců. Objevily se ale zprávy, že už dávno není v Báb Azízíji a skrývá se v nemocnici v městě Tadžura východně od Tripolisu.

Americký prezident Barack Obama řekl v pondělí, že Kaddáfího režim končí. Dodal ale, že Kaddáfí může zabránit krveprolití, když se vzdá.

Nejasný osud synů

Jasné není ani to, které Kaddáfího syny se podařilo vzbouřencům zadržet. Uvedli, že mají v rukou Sajfa Isláma, Muhammada a Saada. Podle libyjské státní televize, jejíž budova byla dobyta vzbouřenci, a tak nyní vysílá v kooperaci se syrskou televizí, ale Sajf Islám vede jednotky do boje. Také Muhammad prý unikl, když mu lidé věrní Kaddáfímu pomohli uniknout z obklíčeného domu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků