Hlavní obsah
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Sebastian Scheiner/Pool, Reuters

Netanjahu: Dohoda s Íránem ohrozí přežití Izraele

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjádřil hluboký nesouhlas se čtvrtečním předběžným ujednáním o íránském jaderném programu. Má být základem konečné dohody, která „ohrozí přežití Izraele”, uvedl Netanjahu podle agentury AP během telefonátu s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Sebastian Scheiner/Pool, Reuters
Netanjahu: Dohoda s Íránem ohrozí přežití Izraele

Konečná dohoda světových mocností s Íránem by měla být připravena do konce června. Jejím cílem je rozptýlit obavy Západu, že íránský jaderný program by mohl být zneužit k výrobě jaderné bomby. Výměnou za ústupky budou postupně zrušeny hospodářské sankce, kterým nyní Teherán čelí. [celá zpráva]

Izraelský premiér uvedl, že tato dohoda oficiálně povolí íránský jaderný program a posílí íránskou „agresi a teror”. Svět zároveň vybídl k většímu tlaku na Írán, dokud nebude dosaženo lepšího ujednání.

Obama Netanjahuovi sdělil, že rámcová dohoda světových mocností a Íránu představuje výrazný posun k trvalému řešení, které Írán odstřihne od všech cest k jaderné zbrani, stojí podle agentury Reuters v prohlášení Bílého domu.

Posun v jaderných jednáních zároveň netlumí obavy týkající se „íránské podpory terorismu a výhrůžek Izraeli”, uvedl také Bílý dům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků