Hlavní obsah
Sušmita Banerdžíová na snímku z roku 2003 Foto: Profimedia.cz

Návrat do Afghánistánu za manželem se stal spisovatelce osudným, rozstříleli ji

Afghánští radikálové zabili indickou zdravotnici Sušmitu Banerdžíjovou, podle jejíž knihy o dramatickém útěku před vládou Tálibánu byl natočen film. Po jeho pádu se vrátila, což se jí stalo osudným. Stala se další obětí vlny útoků na prominentní ženy.

Sušmita Banerdžíová na snímku z roku 2003 Foto: Profimedia.cz
Návrat do Afghánistánu za manželem se stal spisovatelce osudným, rozstříleli ji

Policejní náčelník z východoafghánské provincie Paktika Daulat Chán Zadrán oznámil, že našli tělo pětačtyřicetileté spisovatelky ve čtvrtek ráno: ”Její prostřílené tělo jsme našli u madrasy na předměstí provinčního hlavního města Zarí Šarán.

Popsal i její poslední okamžiky. „V noci kolem 1:30 Tálibán vnikl do jejího domu, jeho příslušníci vyrazili dveře a samotnou ji vzali na místo zvané al-Džihád, kde je madrasa (náboženská škola). Potom na ni začali střílet, v těle měla 15 kulek,“ doplnil. Jejího muže svázali.

Zadrán podle BBC řekl, že místní obyvatelé věděli, že napsala knihu o Tálibánu a afghánské kultuře, ale že motiv útoku znám není.

Představitel Tálibánu v oblasti popřel zapojení do útoku, i když by k němu mělo hnutí dost důvodů. Vyloučit ale nelze ani mstu v rodině.

Kniha o útěku

Banerdžíová napsala knihu Kabulivalova bengálská manželka o svém útěku z rukou Tálibánu, podle níž v roce 2003 vznikl v indickém Bollywoodu film.

Ukázka z filmu Escape from Taliban

Banerdžíová si vzala afghánského podnikatele a odešla s ním v roce 1989 do Afghánistánu. Po nástupu Tálibánu k moci se rozhodla ze země uprchnout za svým mužem, který podnikal dál v Indii. Tálibán ji označil za ženu nízkých mravů, přestože konvertovala k islámu. Vedla malou lékárnu v době, kdy nakázal ženám držet se doma, přičemž vyjít mohly jen v doprovodu manžela. Ženy si měly vytetovat jméno muže na levou ruku.

První pokus o útěk zmařili její švagři, protože by vrhl stín hanby na rodinu. Při druhém ji chytili vojáci a chtěli ji popravit, ale nakonec je přesvědčila, že je Indka a má právo se vrátit.

Po pádu režimu Tálibánu se před několika lety vrátila i s mužem do Afghánistánu a v provincii Paktika vedla zdravotní kliniku pro ženy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků