Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Koronavirem se nakazil první Ital

Novým typem koronaviru 2019-nCoV se nakazil první Ital, oznámily ve čtvrtek večer italské zdravotní úřady. V Číně, odkud se nákaza začala šířit, zatím dál rychle stoupá počet infikovaných. Poslední data čínských úřadů uvádějí přes 31 tisíc nakažených, přes 600 lidí nemoci podlehlo.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Koronavirem se nakazil první Ital

Prvním nakaženým Italem je 29letý vědec, který se v pondělí se skupinou dalších více než 50 lidí vrátil z čínského města Wu-chan, kde je epicentrum nákazy.

Mladý Ital byl nejdříve v karanténě ve vojenském komplexu v Římě, pak ho převezli do římské nemocnice Spallanzani specializované na infekční nemoci. Tam testy potvrdily, že je nakažený. Pacienta netrápí příliš vysoká horečka, ale má problémy s očima.

V nemocnici Spallanzani se léčí také manželský pár z Číny, u něhož testy prokázaly koronavirus před osmi dny. Další lidé jsou v tomto zdravotnickém zařízení na pozorování.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Před nemocnicí ve Wu-chanu se tvoří dlouhé fronty

Video: Reuters

Počet lidí nakažených koronavirem 2019-nCoV dál strmě stoupá. V pátek ráno čínská národní zdravotnická komise (NHC) potvrdila 3143 dalších případů onemocnění, celkem je jich v pevninské Číně už 31 161.

Počet obětí stoupl na 636, když během čtvrtka podlehlo nákaze dalších 73 lidí, z toho 69 v provincii Chu-pej, která je epicentrem nákazy. Drtivá většina obětí je z Wu-chanu.

Koronavirus vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Podle dosavadních informací odborníků umírají na virus převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím. Nemoci podlehne asi 2,2 procenta nakažených.

Koronavirus na výletní lodi má přes 60 lidí

Japonské úřady v pátek potvrdily přítomnost koronaviru 2019-nCoV u dalších 41 cestujících na palubě výletní lodi Diamond Princess, která kotví v přístavu v Jokohamě. Celkový počet nemocných na plavidle tak vzrostl na 61. Dalším bezmála 3700 lidem úřady zakázaly vylodění, téměř dva týdny zůstanou v karanténě uvedla agentura Reuters s odkazem na japonské ministerstvo zdravotnictví.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Z japonské výletní lodi vyložili nakažené pasažéry

Video: Reuters

Věkové rozpětí nových pacientů je 20 až 80 let a je mezi nimi 21 Japonců, osm Američanů, pět Kanaďanů, pět Australanů, Argentinec a Brit. Nikdo z nich nemá vážné příznaky, uvedlo ministerstvo. Postarají se o ně zdravotnická zařízení v nedalekém Tokiu a přilehlých prefekturách.

Podezření na nákazu novým koronavirem u lidí na výletní lodi se objevilo poté, co se Hongkong potvrdil infekci u člověka, který na lodi pobýval. Lékaři nejprve všechny cestující i členy posádky vyšetřili a pro další testy vyčlenili 273 lidí.

Nákaza se nejprve ve středu potvrdila u deseti z nich, dalších deset případů úřady potvrdily ve čtvrtek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků