Hlavní obsah
Radovan Krejčíř před soudem v Palm Ridge v Johannesburgu Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Muž, který svědčil proti Krejčířovi, je po smrti

Kypřan Jorgos Luka, který v Jihoafrické republice svědčil v případu vraždy proti Radovanu Krejčířovi, zemřel na rakovinu plic. Informovala o tom jihoafrická média, podle nichž se jeho smrtí pro souzeného uprchlíka před českou spravedlností zřejmě uzavírá jedna z trestních kauz.

Radovan Krejčíř před soudem v Palm Ridge v Johannesburgu Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters
Muž, který svědčil proti Krejčířovi, je po smrti

Luka byl podle jihoafrických médií klíčovým svědkem. "Už se nikdy nedozvíme, kdo zabil Lollyho, protože ten případ zemřel s Jorgosem. Dnešek je opravdovou tečkou za jednou tragickou událostí," řekl zpravodajskému webu Times Live bývalý mluvčí Jacksonovy sítě klubů Sean Newman.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Luka v dubnu před soudem vypověděl, že Krejčíř v roce 2010 zastřelil majitele sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona. Z vraždy byl obžalován sám Kypřan, který však tvrdil, že vykonavatelem činu, jehož byl přímým svědkem, byl právě Krejčíř. Ten svou účast na Jacksonově smrti popírá.

Jackson byl zabit v Lukově domě v Kempton Parku. Luka se nejprve k činu přiznal a uprchl na Kypr. Vydán do JAR byl loni v únoru a následně výpověď změnil a od vraždy se distancoval.

Luka podle médií v dubnu u soudu tvrdil, že Krejčíř dlužil Jacksonovi peníze, a proto jej zastřelil. Důvodem Lukova útěku na Kypr pak prý byl strach o vlastní život, neboť prý Krejčířovi odmítl pomoc při odklízení těla. Krejčíř mu prý pak vyhrožoval, telefonoval mu na Kypr a řekl mu, že bude-li u soudu vypovídat proti němu, Krejčířovi lidé na Kypru ho zabijí.

Trpěl rakovinou

Luka zemřel ve vězeňské nemocnici ve městě Pretoria poté, co se jeho právníci marně pokoušeli vyjednat jeho propuštění kvůli vážnému zdravotnímu stavu. Už když proti Krejčířovi vypovídal, trpěl rakovinou plic v posledním stadiu. Lékař mu v březnu řekl, že má před sebou maximálně tři měsíce života.

Na bolest si prý Luka stěžoval od pondělního rána. Byl převezen do nemocnice, kde jeho stav stabilizovali. Zemřel večer ve své cele.

Krejčíř, který byl v ČR odsouzen k deseti a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik, žije v JAR od roku 2007; ve vazbě je od roku 2013. Čelí mimo jiné obžalobám z účasti na vraždách údajného vymahače dluhů Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho a podnikatele libanonského původu Sama Issy a z příprav vražd soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby.

Související téma:

Radovan Krejčíř

Foto: Archiv, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků