Hlavní obsah

Hlavní pákistánská vládní strana premiéra Asífa Alí Zardarího dala prezidentovi Parvízu Mušarafovi dvoudenní lhůtu na odstoupení. Jinak bude čelit procesu odvolání, jenž by také mohl vést k jeho obvinění.

Mušaraf dostal dva dny na to, aby rezignoval

„Mušarafův čas se rychle chýlí ke konci. Jestliže se nerozhodne odejít v příštích dvou dnech, bude zahájen odvolací proces,“ řekl ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší. Mušarafovi příznivci v sobotu zopakovali, že prezident neodstoupí a bude obviněním vzdorovat. Koalice prezidenta viní z porušení ústavy.

V jednašedesátiletých dějinách moderního Pákistánu neexistuje precendens pro odvolání a obvinění prezidenta. Podle koalice se Mušaraf dopustil hrubého zneužití pravomocí, když loni odvolal z funkcí nespokojené soudce nejvyššího soudu a vyhlásil výjimečný stav. Na finálním znění obvinění koalice stále pracuje.

Mezitím dál probíhají jednání obou táborů. Mušarafovi příznivci pro něj požadují záruku budoucí právní ochrany a potvrzení, že Mušaraf může zůstat v Pákistánu. Druhá strana zatím odmítá zejména zaručit imunitu. Koalice ale v názorech jednotná není. Smírnější stanovisko zastává Pákistánská lidová strana zavražděné expremiérky Bénazír Bhuttové, zatímco Pákistánská muslimská liga expremiéra Naváze Šarífa je proti kompromisům.

Parvíz Mušaraf

- narozen 11. srpna 1943 v indickém Dillí

- základní vzdělání nabyl v pákistánském Karáčí, kam s rodinou přesídlil v roce 1947 po rozdělení britské Indie

- do armády vstoupil za vojenského režimu Ajúba Chána v roce 1964

- vystudoval prestižní vojenské školy v Kvétě a Kakulu

- generálporučík, 1995

- náčelník štábu pozemních sil, říjen 1998-12.10.1999

- předseda Národní bezpečnostní rady, 25.října 1999-

- předseda vlády, říjen 1999-listopad 2002

- prezident republiky, 20.června 2001-

- vrchní velitel ozbrojených sil, červen 2001-28. listopadu 2007

- v úřadu přežil několik pokusů o atentát 

 

- kromě jazyka urdú a angličtiny ovládá téměř dokonale turečtinu

- rád hraje bridž, golf a badminton

- jeho oblíbeným politikem je Abraham Lincoln; obdivuje zakladatele tureckého státu Kemala Atatürka

- je ženatý, manželka Sebha; má ženatého syna a vdanou dceru, syn a bratr žijí v USA

Snaha o sesazení prezidenta je dalším důkazem o nestabilitě pákistánské politické scény. Mušarafův režim byl hlavním spojencem USA v tzv. boji proti terorismu, zároveň je ale opakovaně kritizován za to, že proti islámským radikálům nezasahuje dostatečně.
Mušaraf vedl politickou scénu od převratu v roce 1999. V uplynulých měsících je značně nepopulární. Spousta Pákistánců ho viní z podílu na nárůstu násilností v zemi, které se snažil loni řešit vyhlášením výjimečného stavu. Současně však zbavil úřadu opoziční soudce.
Kvůli rostoucí kritice musel loni Mušaraf opustit post vrchního velitele armády a po únorových volbách ztratil jeho blok i většinu v parlamentu. Mušarafa nenávidí zejména islámští radikálové, kteří se několikrát pokusili o atentát na něj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků