Hlavní obsah
 

Mrtví zaměstnanci OSN, Kanaďané i Brit. Atentátníci zaútočili v Kábulu uprostřed večeře

Čtyři zaměstnanci OSN a představitel Mezinárodního měnového fondu jsou mezi 21 lidmi, kteří v pátek zemřeli v kábulské restauraci při sebevražedném útoku. Osm zabitých jsou Afghánci, třináct dalších pak cizinci, uvedla BBC. K útoku se přihlásilo hnutí Tálibán, jehož tři bojovníci při útoku také zahynuli.

 
Mrtví zaměstnanci OSN, Kanaďané i Brit. Atentátníci zaútočili v Kábulu uprostřed večeře

Restaurace byla v době večeře plná hostů, když se před jejím vstupem vyhodil do povětří sebevražedný atentátník. Další dva ozbrojenci pak vešli zadním vchodem a rozpoutali palbu. Nakonec je zastřelila ochranka podniku, uvedl podle agentury AP mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sádikí.

Agentura Reuters napsala, že 13 z 21 mrtvých jsou cizinci. Britské ministerstvo zahraničí sdělilo, že jednou z obětí je britský občan. Kanadský šéf diplomacie John Baird uvedl, že jeho země ztratila při útoku dva občany. Podle afghánských bezpečnostních zdrojů přišli o život i Rusové a další Evropané.

Afghánská policie přijela na místo útoku.

Foto: Omar Sobhani, Reuters

Náměstek afghánského ministra vnitra Ajúb Salangai oznámil, že mezi oběťmi jsou čtyři ženy. Nejméně čtyři lidé také utrpěli zranění.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že čtyři oběti pocházejí z řad zaměstnanců OSN. "Čtyři zaměstnanci OSN spolu s několika členy dalších mezinárodních organizací jsou nyní potvrzeni jako mrtví," uvedly Spojené národy v prohlášení.

Šéf mise OSN v Afghánistánu Ján Kubiš označil útok za "nepřijatelný". Mluvčí americké diplomacie Jen Psakiová uvedla, že Spojené státy odsuzují "co nejsilněji tento opovrženíhodný teroristický čin".

Na místo útoku dorazila i speciální jednotka Norské armády.

Foto: Massoud Hossaini, ČTK/AP

Restaurace, jako většina podniků navštěvovaných zahraničními diplomaty, humanitárními pracovníky, novináři a podnikateli ve válkou zmítaném Afghánistánu, je přísně střežena. Hosté musejí při vstupu projít osobní prohlídkou.

Afghánské bezpečnostní síly nakládají zraněného

Foto: Omar Sobhani, Reuters

Tálibán se k atentátu přihlásil prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida. "Podnikli jsme útok na hotel, kam cizí okupanti chodí večeřet," prohlásil Mudžáhid s tím, že k terčům útoku patřili "vysoce postavení němečtí činitelé". Německé ministerstvo zahraničí zprávy o možných německých obětech útoku prověřuje.

Atentát připomněl, že přestože násilnosti v Kábulu v posledních měsících poklesly, povstalci jsou schopni útočit i v těch nejlépe hlídaných oblastech. Obavy o bezpečnost v Afghánistánu sílí s blížícími se dubnovými prezidentskými volbami a plánovaným stažením mezinárodních bojových jednotek ke konci letošního roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků