Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Mladé Súdánce hrozí smrt za zabití manžela, který ji znásilnil. Zahraničí protestuje

V Súdánu má být popravena 19letá dívka Núra Husajnová, která zabila manžela, jenž ji před tím znásilnil. Případ vyvolal protesty v zahraničí.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Mladé Súdánce hrozí smrt za zabití manžela, který ji znásilnil. Zahraničí protestuje

„Prosíme vládu Súdánu, aby život Husajnové ušetřila,” uvedli představitelé agentur a fondů OSN zaměřených na záležitosti žen a otázky populace. Diplomaté zemí Evropské unie, Norska a Švýcarska v Chartúmu oznámili, že situaci sledují se znepokojením a že jsou zásadně proti trestu smrti.

Šestnáctiletá francouzská školačka iniciovala na podporu Husajnové internetovou petici, kterou dosud podepsalo přes 611 tisíc lidí.

Chtějí ji oběsit

Vláda v Chartúmu napomenula ochránce lidských práv, aby se nevměšovali do súdánské justice. Ministr informací řekl, že zákony je nutné respektovat. Podle něj se Husajnová může proti verdiktu odvolat.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International uvedla, že Husajnovou jako šestnáctiletou provdali proti její vůli. Manžel ji prý znásilnil a když to chtěl později udělat znovu, Husajnová ho v sebeobraně smrtelně pobodala.

Husajnová dostala minulý týden trest smrti oběšením. Svého muže zabila loni v květnu a od té doby je ve vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků