Hlavní obsah
V oblasti hustě sněží Foto: Danish Ismail , Reuters

Laviny mohly zabít v Afghánistánu až 70 lidí

Až sedmdesát obětí si mohly vyžádat pády lavin v afghánském průsmyku Salang, oznámila v úterý agentura AP s odvoláním na oficiální zdroje. Záchranáři zatím našli 28 těl a evakuovali 400 zraněných. Původně se uvádělo patnáct obětí.

V oblasti hustě sněží Foto: Danish Ismail , Reuters
Laviny mohly zabít v Afghánistánu až 70 lidí

Sedmnáct lavin se sesunulo po silném sněžení v pondělí v průsmyku Salang, kudy vede ve výšce 3300 metrů nad mořem spojnice mezi Kábulem a severoafghánským městem Mazáre Šaríf. Její součástí je i stejnojmenný tunel. Šéf afghánského centra pro pohotovost a katastrofy Abdul Matín Edrak uvedl, že v tunelu je zablokováno přes 200 nákladních vozidel, autobusů i automobilů. Přibližně stovka vozidel je uvězněna na volné silnici.

Záchranáři společně se stovkami vojáků již vyprostili a evakuovali 1500 lidí.

Podle Erdaka jsou nejvíce ohroženi cestující v asi 50 vozidlech, kteří jsou zablokováni v nejmrazivější části. "Lidé jsou tam zablokováni už více než 24 hodin, a pokud nespadnou další laviny, měli bychom je odtamtud dostat během dneška," řekl.

Ráno se však sesunuly další laviny, což záchranné práce ztěžuje. Proto lidem zablokovaným na silnicích vojenské vrtulníky shazují balíčky s potravinami.

Policistům a dalším záchranářům pomáhá na 600 vojáků se čtyřmi vrtulníky, několika sanitkami a buldozery.

Zatímco lidem v autech na silnici hrozí umrznutí, v tunelu se dusí výfukovými plyny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků