Hlavní obsah

Krizi by měl řešit MMF, shoduje se OSN a euroasijské země

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzývá k radikálním opatřením na ochranu chudých rozvojových zemí před důsledky globální finanční krize. Centrální banky a Mezinárodní měnový fond by měly pomoci chudším zemím v nouzi a upravit podle toho úrokové sazby, míní. K aktivnímu řešení krize vyzvaly MMF v sobotu i představitelé euroasijských zemí na schůzce v Pekingu.

Krizi by měl řešit MMF, shoduje se OSN a euroasijské země

Podle Pan Ki-muna může krize mít tragické důsledky pro obyvatele chudých zemí. Krize a krach bank může prý navíc mít za následek, že v rozvojových zemích přijde vniveč veškerý pokrok, jehož bylo dosaženo.

Podle šéfa OSN je ohrožen především dosažený pokrok v boji s chudobou a nemocemi. Zdůraznil, že je nutné zajistit, aby lidé měli co jíst. Varoval, že jsou ohroženy i výsledky dosažené v boji s klimatickými změnami.

I dvoudenní pekingský summit 43 zemí Evropy a Asie ze skupiny Asem dospěl k závěru, že by MMF měl hrát hlavní roli při stabilizaci světových finančních trhů. Stojí to v závěrečném prohlášení. Uvedli to zástupci zemí před schůzkou 20 nejvyspělejších ekonomik, která se uskuteční v listopadu. Shodli se na nutnosti "provést efektivní reformu mezinárodního měnového a finančního systému".

Čínský premiér Wen Ťi-pao se nažil hrát na schůzce aktivní roli a uvedl, že ji míní hrát i na schůzce dvacítky nejvyspělejších ekonomik světa. Dodal, že finanční inovace musejí být vyváženy regulací. "Musím použít všechno, abychom zabránili dopadu finanční krize na růst reálné ekonomiky."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků