Hlavní obsah
Řeku Imdžin poblíž hranice s KLDR zabarvila krev z utracených vepřů Foto: Profimedia.cz

Krev utracených vepřů zbarvila v Jižní Koreji řeku doruda

Řeka poblíž hranice mezi Severní a Jižní Koreou se zabarvila doruda poté, co ji znečistila krev z prasat utracených kvůli africkému moru prasat. Jihokorejské úřady ve snaze zastavit šíření nákazy vybily 47 tisíc vepřů, napsal server BBC.

Řeku Imdžin poblíž hranice s KLDR zabarvila krev z utracených vepřů Foto: Profimedia.cz
Krev utracených vepřů zbarvila v Jižní Koreji řeku doruda

Silné deště spláchly krev z místa, kde byla prasata utracena, do přítoku hraniční řeky Imdžin. Místní úřady odmítly obavy, že krev může způsobit šíření nákazy na další živočichy. Sdělily nicméně, že podnikly kroky k zamezení dalšího znečištění vodního toku.

Hromadná porážka prasat se uskutečnila o víkendu, přičemž mršiny byly údajně ponechány na místě poblíž mezikorejské hranice v přistavených nákladních vozech. Zpoždění v dodávce plastových kontejnerů používaných pro utracená zvířata způsobilo, že prasata nemohla být ihned odstraněna.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Krev utracených vepřů zbarvila v Jižní Koreji řeku doruda

Video: Reuters

Africký mor prasat je vysoce nakažlivý a nevyléčitelný. Uhynou téměř všichni vepři, kteří se nakazí. Pro člověka nebezpečný není.

V Jižní Koreji se objevil teprve nedávno. Vyrojily se spekulace, že se nákaza do země dostala přes přísně střeženou demilitarizovanou zónu, která odděluje Jižní a Severní Koreu.

Africký mor prasat se v Jižní Koreji objevil teprve nedávno. Ilustrační foto

Foto: China Stringer Network, Reuters


Opatření nepomohla

V KLDR byl první případ afrického moru prasat zaznamenán v květnu a Soul vyvinul velké úsilí, aby nemoc přes hranici nepronikla. Podél hranice například stavěl ploty a armáda měla povolení střílet na divoká prasata v demilitarizované zóně.

Navzdory všem opatřením se 17. září v Jižní Koreji vyskytl první případ a od té doby dalších 12. V celé zemi je kolem 6700 prasečích farem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků