Hlavní obsah
Zaměstnanec severokorejského hotelu zalévá květiny ve výzdobě k 70. výroční založení strany práce. Foto: Wong Maye-E, ČTK/AP

KLDR zve zahraniční činitele na oslavy, ale musí si to sami zaplatit

Severní Korea stanovila poplatek 70 eur denně (asi 1900 Kč) pro zahraniční činitele, které pozvala, aby se zúčastnili akcí pořádaných v Pchjongjangu u příležitosti 70. výročí založení vládnoucí strany. Má to pokrýt náklady na jejich pobyt.

Zaměstnanec severokorejského hotelu zalévá květiny ve výzdobě k 70. výroční založení strany práce. Foto: Wong Maye-E, ČTK/AP
KLDR zve zahraniční činitele na oslavy, ale musí si to sami zaplatit

Zástupci zahraničních vlád byli požádáni, aby zaplatili 70 eur za den, což má pokrýt náklady na jejich ubytování, přepravu po městě a jídlo. Nejmenovaný představitel země řekl jihokorejskému listu Čoson Ilbo, že při poslední podobně velké oslavě – 100. výročí narození Kim Ir-sena v dubnu 2012 – Severní Korea hostům hradila všechny výdaje.

Severokorejky s květinami v centru Pchjongjangu den před oslavami založení strany práce

Foto: Charles Dharapak, ČTK/AP

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jihokorejský vládní činitel, který si nepřál být jmenován, k tomu dodal: „Kim Čong-un chce velkolepou podívanou v podobném rozsahu jako v roce 2012, ale peníze už došly a severokorejští obchodní zástupci a diplomaté v zahraničí letos odvedli špatnou práci při snaze zajistit zemi nutně potřebnou tvrdou měnu. V této situaci se zjevně rozhodli, že jedinou možností je pokusit se vybrat peníze od pozvaných hostů.“

Režim severokorejského vůdce Kim Čong-una plánuje na 10. října velkolepou sérii akcí, aby oslavil 70 let vlády Korejské strany práce. Mimo jiné zmobilizoval také 30 000 vojáků, kteří budou pochodovat po Kim Ir-senově náměstí.  Očekávají se i masové demonstrace oddanosti obyvatel vůdci.

Východ z metra v Pchjongjangu

Foto: Damir Sagolj, Reuters

Jak poznamenal zpravodajský server The Daily Telegraph, vyslání svých delegací na oslavy zatím potvrdily Čína, Indonésie, Vietnam, Nepál a Kuba.

Oslavy bez družice

Navzdory všeobecným obavám, že KLDR plánuje okořenit oslavy vypuštěním družice, analytici uvádějí, že nic takového se do 10. října nezdá být proveditelné.

Zkoumání nejnovějších satelitních snímků pořízených nad Severní Koreou neukázalo v raketovém středisku Sohe žádné aktivity, které jsou nutné k přípravě startu rakety a vynesení družice. A ve zbývajícím čase už by nebylo možné je stihnout.

Předchozí starty vynesení družice odsoudila OSN i sousední státy coby zástěrku pro testy mezikontinentálních balistických raket.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků