Hlavní obsah
Satelitní snímek odpalovací rampy na severokorejském kosmodromu Sohe. Foto: Reuters

KLDR začala plnit nosnou raketu palivem, tvrdí Američané

Severní Korea podle amerického ministerstva obrany začala plnit palivem raketu, která by měla tento měsíc navzdory kritice mezinárodního společenství vynést satelit. Uvedl to japonský deník Asahi šimbun.

Satelitní snímek odpalovací rampy na severokorejském kosmodromu Sohe. Foto: Reuters
KLDR začala plnit nosnou raketu palivem, tvrdí Američané

Mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení v pátek uvedl pro list Korea Times, že od pondělí do středy bude v provozu nouzový systém pro případ mimořádné události. KLDR sice oznámila OSN, že družici pošle do vesmíru mezi 8. a 25 únorem, Jihokorejci se však domnívají, že k tomu dojde v době oslav lunárního nového roku.

„Spojené státy se domnívají, že plnění rakety palivem již bylo zahájeno. Vyplývá to z pozorování pohybů Pchjongjangu prostřednictvím satelitů vojenské rozvědky, které dokážou analyzovat i třiceticentimetrové předměty,” konstatoval nejmenovaný činitel.

„Po začátku plnění rakety palivem je komplikované tento proces přerušit. Přípravy na start tak bývají dokončeny během několika dnů po zahájení tohoto procesu,” dodal.

Jeden z amerických zbrojních činitelů uvedl, že satelitní snímky ukazují od čtvrtka zvýšený pohyb lidí a zařízení kolem odpalovací rampy a skladu na palivo na severokorejském kosmodromu Sohe.

Satelitní snímek severokorejského kosmodromu Sohe

Foto: Reuters

Spojené státy oznámily, že jsou společně s Jižní Koreou a Japonskem připraveny severokorejskou raketu sledovat. Soul a Tokio již uvedly do bojové bohotovosti své antirakety Patriot, aby případně raketu sestřelily, kdyby se odchýlila od kurzu a ohrožovala jihokorejské či japonské území.

„Tak jako vždy budeme i tentokrát pozorně případný odpal monitorovat. Náš protiraketový štít je připraven,” řekl ve čtvrtek americký ministr obrany Ashton Carter.

Související téma:

Sochy předchozích severokorejských vládců Kim Ir-sena a Kim Čong-ila v Pchjongjangu

Foto: Profimedia.cz

V prosinci 2012 severokorejská raketa dlouhého doletu Unha-3 vynesla ze základny Sohe na severozápadě země na oběžnou dráhu pozorovací družici, což Západ odsoudil jako zakázaný test severokorejských raketových zbrojních technologií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků