Hlavní obsah
Nové severokorejské mobilní odpalovací zařízení Foto: KCNA, Reuters

KLDR otestovala dvě balistické rakety krátkého doletu

Severní Korea odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. Uvedly to jihokorejský generální štáb a japonský premiér Jošihide Suga. Jde o první raketové testy, které Pchjongjang udělal po lednovém nástupu Joea Bidena do funkce amerického prezidenta. Odpáleny byly krátce před tím, než Biden oznámí svou politiku vůči KLDR.

Nové severokorejské mobilní odpalovací zařízení Foto: KCNA, Reuters
KLDR otestovala dvě balistické rakety krátkého doletu

Rakety byly odpáleny s přibližně dvacetiminutovým odstupem v 7:06 a 7:25 místního času od města Hamdžu na severovýchodě KLDR. Uletěly asi 450 kilometrů, přičemž dosáhly výšky 60 km, sdělil podle agentury Jonhap jihokorejský spojený štáb: „Jihokorejské a americké zpravodajské služby detailně analyzují projektily a zvažují možnost, že by mohlo jít o balistické rakety krátkého doletu.“ Japonská vláda uvedla, že podle všeho nepoškodily žádnou loď ani letadlo.

Suga Pchjongjangu vzkázal, že jeho ”chování ohrožuje mír a bezpečnost Japonska a celého regionu”. Severní Korea zkoušky provedla v den, kdy v Japonsku odstartovala štafeta s olympijskou pochodní před letošními letními hrami v Tokiu, a krátce před tím, že Biden oznámí novou politiku vůči KLDR.

Členové jihokorejské Národní bezpečnostní rady dali najevo „hluboké znepokojení“ kvůli jednání Pchjongjangu, uvedla kancelář jihokorejského prezidenta.

Velení amerických sil v Pacifiku v reakci uvedlo, že jasně ukazují hrozbu, jakou severokorejský nedovolený zbrojní program představuje pro sousedy KLDR a mezinárodní společenství. Rezoluce OSN severokorejskému režimu kvůli jeho jaderným zbrojním programům testy balistických raket zakazují.

Bidenova administrativa se o kontakt s Pchjongjangem pokusila, ten však takovou snahu označil za „laciný trik”.

O víkendu Severní Korea odpálila dvě rakety krátkého doletu, informovali ve středu vysoce postavení představitelé americké vlády. Zřejmě ale nešlo o balistické rakety, podle agentury Jonhap se test balistických raket odpalovaných ze země uskutečnil naposled v březnu 2020.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků