Hlavní obsah
Ri Son-kwol Foto: Reuters

KLDR má nové ministry zahraničí a obrany. Panují obavy, že přitvrdí svou jadernou politiku

Severní Korea vyměnila tento týden dva klíčové ministry. Kromě nového šéfa diplomacie byl jmenován i nový ministr obrany, uvedla jihokorejská tisková agentura Jonhap. Výměny vyvolávají obavy, že Severní Korea přitvrdí svou jadernou politiku a nebude už dál jednat o denuklearizaci.

Ri Son-kwol Foto: Reuters
KLDR má nové ministry zahraničí a obrany. Panují obavy, že přitvrdí svou jadernou politiku

Do čela resortu obrany byl jmenován generál Kim Čong-kwan. Vyplynulo to ze zprávy severokorejské tiskové agentury KCNA, která informovala o zasedání o obnově lesů a ochraně životního prostředí. Tam už byl Kim Čong-kwan uváděn jako ministr obrany.

Nový šéf resortu byl od června 2014 náměstkem ministra obrany a měl na starosti velké armádní stavební projekty, jako je plážový resort ve Wonsanu a výstavba horských lázní Jangtok s horkými minerálními prameny.

Nedávno povýšený čtyřhvězdičkový generál byla také zvolen jako alternující člen politbyra, uvedl list Japan Times. O osudu jeho předchůdce ve funkci není nic známo.

Novým ministrem zahraničí Severní Koreje se stal Ri Son-kwon, který dosud zastával post předsedy Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK).

Ri Son-kwon ve čtvrtek přednesl projev před diplomatickým sborem v Pchjongjangu u příležitosti oslav začátku nového lunárního roku, který připadá na sobotu. V páteční zprávě severokorejské agentury KCNA o této události byl titulován již jako „ministr zahraničí”.

Nový ministr je bývalým armádním velitelem a od poloviny první dekády 21. století působil jako zástupce při jednáních mezi Severní a Jižní Koreou. Zkušenosti s jednáním s USA o jaderném odzbrojení na rozdíl od svého předchůdce nemá. Podle agentury Kjódó nicméně patří k blízkým lidem předního severokorejského představitele Kim Jong-čchola, který se podílel na rozhovorech severokorejského vůdce Kim Čong-una se Spojenými státy a dříve zastával tvrdou linii vůči Washingtonu.

Podle jihokorejského analytika Čchong Song-čanga je jmenování nového ministra signálem, že Severní Korea bude zastávat tvrdší linii vůči Spojeným státům a bude se snažit upevnit si pozici jaderné mocnosti. „Od nynějška je obtížné očekávat významný pokrok v diplomacii mezi KLDR a USA,” uvedl.

Bývalý ministr Ri Jong-ho byl zkušený diplomat, zahraniční politikou se zabýval 38 let a ministrem byl od roku 2016. V této funkci doprovázel severokorejského vůdce Kim Čong-una na schůzkách s nejvyššími představiteli USA, Ruska, Číny, Jižní Koreje a Kuby. Jeho osud není znám, KCNA o něm neinformuje od loňského srpna.

Jednání s USA uvázla na mrtvém bodě

Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unem loni v únoru v Hanoji. Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy.

Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků