Hlavní obsah
Český prezident Václav Klaus s peruánským protějškem Alanem Garcíou Pérezem Foto: Enrique Castro-Mendivil, Reuters

Klaus se setkal s peruánským prezidentem

Prezident Václav Klaus se v pátek v rámci své cesty po latinské Americe setkal se svým peruánským protějškem Alanem Garcíou Pérezem. Šlo o první návštěvu českého prezidenta v Peru od navázaní diplomatických styků mezi oběma zeměmi v roce 1922.

Český prezident Václav Klaus s peruánským protějškem Alanem Garcíou Pérezem Foto: Enrique Castro-Mendivil, Reuters
Klaus se setkal s peruánským prezidentem

Peruánský prezident Pérez ocenil hlavně to, že Peru s Klausem navštívila početná česká podnikatelská mise.

„Děkuji za posílení svazků mezi našimi zeměmi. Pan prezident umožnil setkání českých podnikatelů s našimi. Peru věří, že tato návštěva napomůže tomu, aby naši podnikatelé také měli možnost navštívit Českou republiku,“ řekl po jednání Pérez.

Prezident Václav Klaus se svým peruánským protějškem Alanem Garcíou Pérezem

Foto: Miroslav Benč, Novinky

„Velmi bych si přál, aby tato má návštěva byla impulsem pro další rozvíjení vztahů. Věřím, že zesílí i tok turistů v obou směrech. Jsem velice rád, že pan prezident bude uvažovat o návštěvě České republiky, na kterou jsem ho pozval, ale dobře vím, že podobných pozvání má z celého světa daleko větší množství. Doufám, že k jeho cestě k nám dojde,“ řekl Klaus.

Prezidenti po více než hodinovém jednání podepsali dohody, mezi nimiž je Program spolupráce v oblasti kultury, vzdělávání, vědy a sportu a také Memorandum o společném postupu při potírání nelegálního obchodu s drogami.

Salvy z děla

Klause při příjezdu k paláci vítaly ohlušující salvy z děla a prezidentská stráž. Na náměstí před prezidentským palácem se shromáždily stovky lidí.

Čestná stráž prezidentského paláce v Limě

Foto: Miroslav Benč, Novinky

Návštěva prezidenta Klause v Limě zaujala i peruánská média. Na tiskové konferenci bylo asi 20 místních novinářů a fotoreportérů.

Ještě před setkáním položil prezident věnec k památníku hrdinů nezávislosti. Manželka prezidenta Livia měla v pátek dopoledne separátní program, navštívila konzervatoř v Limě.

Prezident Klaus u památníku hrdinů nezávislosti v Limě

Foto: Miroslav Benč, Novinky

Prezident se odpoledne setkal i s předsedou peruánského kongresu, šéfem nejvyššího soudu a starostou Limy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků