Hlavní obsah
Vůdce Kim a jeho strýc Čang Song-tchek Foto: Kyodo/File, Reuters

Kimova strýce z dokumentu vymazali

Státní televize KLDR odstranila záběry mocného strýce a klíčového poradce severokorejského vůdce Kim Čong-una z dokumentárního pořadu. Stalo se tak poté, co jihokorejská média přinesla nepotvrzené zprávy o tom, že byl Kimův strýc Čang Song-tchek zbaven své funkce ve vedení armády. Informoval o tom server BBC News. Podle deníku The Daily Telegraph je při Kimových čistkách nyní patrně na řadě jeho rovněž velmi vlivná teta.

Vůdce Kim a jeho strýc Čang Song-tchek Foto: Kyodo/File, Reuters
Kimova strýce z dokumentu vymazali

Čang Song-tchek zastával funkci místopředsedy Komise národní obrany. Po smrti Kim Čong-ila, otce stávajícího vůdce KLDR, koncem roku 2011 pomáhal teprve třicetiletému Kim Čong-unovi při upevňování moci. Podle řady analytiků Čang se svou manželkou Kim Kjong-hi (sestrou Kim Čong-ila) ve skutečnosti vládl Severní Koreji.

O jeho pravděpodobném sesazení informovala v úterý jihokorejská agentura Jonhap a televize YTN, které jako svůj zdroj citovaly jihokorejské tajné služby. Podle nich byli rovněž dva Čangovi blízcí spolupracovníci popraveni s obviněním z korupce. [celá zpráva]

Agentura Jonhap nyní přišla se zprávou o změně v dokumentárním filmu, v němž vystupoval i Čang. Snímek byl v severokorejské televizi prý odvysílán již devětkrát, v sobotní repríze v něm ale chyběly záběry zachycující Čanga, napsala agentura Jonhap.

Na řadě je teta?

Podle deníku The Daily Telegraph zprávy z Jižní Koreje nyní naznačují, že příští obětí tažení severokorejského vůdce proti staré gardě by mohla být jeho teta Kim Kjong-hi. Ta údajně bojuje s rakovinou, alkoholismem a depresemi, které jsou spojeny se sebevraždou její dcery v Evropě v roce 2006.

Pětašedesátiletou Kim Kjong-hi, která žije v odloučení od svého manžela Čang Song-tcheka, by měla podle zvěstí vystřídat v roli poradkyně Kimova mladší sestra.

Související témata:

Věž čučche se sochou dělníka, rolníka a představitele inteligence

Foto: Profimedia.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Foto: Reuters

Kim za své dva roky u moci nahradil mnoho vysokých činitelů, kteří sloužili jeho otci, mladšími politiky věrnými jeho režimu. Podle japonského experta na Severní Koreu Tošimici Šigemury by ale Kim Čong-un odstraněním dcery uctívaného zakladatele KLDR Kim Ir-sena mohl zajít příliš daleko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků