Hlavní obsah
 

Kim splnil další slib, Severní Korea Američanům předala ostatky padlých vojáků

Severní Korea v pátek předala americké straně část pozůstatků amerických vojáků, kteří na Korejském poloostrově padli za války v letech 1950-53. Oznámil to Bílý dům. Pchjongjang tak plní slib, který dal v červnu na summitu v Singapuru severokorejský diktátor Kim Čong-un prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Šéf Bílého domu už Kimovi poděkoval.

 
Kim splnil další slib, Severní Korea Američanům předala ostatky padlých vojáků

Letoun amerických ozbrojených sil, který podle zprávy jihokorejské agentury Jonhap k vyzvednutí ostatků odstartoval z jihokorejské letecké základny, ostatky převezl z KLDR na základnu Osan jižně od Soulu.

Podle válečných historiků jsou na území KLDR ostatky celkem asi 5 300 amerických vojáků. Jihokorejské zdroje uvádějí, že v pátek jich bylo ze severu převezeno 55. Formální ceremoniál návratu ostatků se na letecké základně uskuteční 1. srpna.

Za korejské války padlo celkem okolo 36 tisíc Američanů. Dalších 7 tisíc bylo vyhlášeno za nezvěstné a předpokládá se, že jejich ostatky jsou v KLDR. K zatím poslednímu předání ostatků došlo v roce 2007, kdy jich bylo ze Severní Koreje převezeno šest.

Díky, Kime

Americký prezident Donald Trump severokorejskému vůdci Kim Čong-Unovi za navrácení ostatků padlých vojáků poděkoval. "Po tolika letech to bude pro mnoho rodin skvělý moment," napsal Trump s tím, že ostatky budou brzy dopraveny do USA. "Děkuji, Kim Čong-une," dodal.

Ještě před Trumpovým tweetem vydal prohlášení Bílý dům, ve kterém ocenil postup Pchjongjangu. "Postup Severní Koreje a proces pozitivní změny nás povzbudil," uvedl Trumpův úřad.

Zlikvidovaná jaderná střelnice

První slib Kim Čong-un splnil už na konci května, tedy ještě před schůzkou a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Severokorejci za přítomnosti zahraničních novinářů zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko. [celá zpráva]

Exploze se zaměřily na tři tunely vedoucí do podzemního testovacího zařízení a na řadu pozorovacích věží v jejich okolí, uvedla AP. Vstupy se při explozích zhroutily, čímž byly tunely zablokovány.

Zničení střediska mohli přihlížet novináři z Číny, Británie, Ruska, Spojených států a Jižní Koreje. KLDR se ale dočkala kritiky za to, že k demolici nepřizvala mezinárodní inspektory.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků